Kütahya haberleri… Çiğli Su Çalıştayında Ruzname: Gediz’deki Kuraklık ve Su Kirliliği

Çiğli Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve KEÇİ Kültür, Ekoloji, Belde ve İletişim Derneği’nin aksiyon birliğinde planlı Akarsu Çalıştayı toplantılarının beşincisine ev sahipliği yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve KEÇİ Hars, Ekoloji, Yer ve İletişim Derneği, saf akarsu alanlarının ve biyoçeşitliliğin korunması için Seferihisar, Selçuk, Foça ve Ödemiş’ten sonradan Çiğli’de “Kuyu Kurumadan” temalı Akarsu Çalıştayı düzenledi.

Çiğli Belediyesi Sedir Salonu’nda düzenlenen toplantıya, akademisyenler, yerel yönetimlerin eksper personeli, sivil cemiyet kuruluşları ve toplum örgütü temsilcileri katılma gösterdi. İzmir Tarımı Ihya Merkezi Kültür Mühendisi Berk Ünal, İZSU Çiğli Arıtma Tesisi Belde Mühendisi Şermin Bereketli, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesinden Belde Mühendisi Helil İnal Kınay ve Muannit Kültür, Ekoloji, Kasaba ve İletişim Derneği’nden Baha Okar’ın sunumlarının peşi sıra toplantıda Gediz Deltası’ndaki susuzluk ve su kirliliği ile bölgedeki biyoçeşitliliğin sürdürülebilirliği konuşuldu.

BAŞKAN GÜMRÜKÇÜ: “ÇOCUKLARIMIZA TEMİZ SU KAYNAKLARI BIRAKACAĞIZ”

Çalıştayda konuşan Çiğli Şehremini Yengi Gümrükçü, şunları söyledi:

“Su soruna sürekli çözümler getirebilmek üzere öncelikle ‘Kuyu sebep kuruyor’ sorusunu sormamız geçişsiz. İnsanlığın geçmiş dönemlerinden itibaren akarsu, kayırıcı yaşamı üzere elzem bir umde olmuştur. Serencam iki beniz yılda yaşanan kapitalizm ve uran devrimiyle gelişigüzel su kaynakları kirlenmeye ve bir lahzada tükenmeye başlamıştır. Çiğli Belediyesi namına, akarsu kaynaklarımızı destek olmak ve su israfının önüne saklamak üzere balaban çalışmalar yürütüyoruz. Çekicilik bünyemizde gerçekleştirdiğimiz demirbaş değişimleriyle yılda 40 bin ton akarsu tasarrufunda bulunuyoruz. İlçemizde 200’e mümasil parkımız var. Bu parkların yüzdelik 40’ında kendiliğinden sulama sistemini kurduk. Yer kısa sürede tamlık paralarımızda bu sisteme geçeceğiz. İsrafı önlemenin yanında ilçemizdeki en kocaman su kaynaklarından biri olan Gediz Deltası’yla ait çalışmalarımız da sürüyor. Gediz’deki akarsu kirliliğini yoklamak üzere istasyonlar kurduk. Buradan elde ettiğimiz verileri Katip Çelebi Üniversitesi ile paylaşıyoruz. Gediz’deki suyun bölgede zirai üretimde kullanılabilmesi için projeler geliştiriyoruz. Eskiden olduğu kabilinden zaman ve gelecekte da maltalık anlamına ati olan suyu çocuklarımıza saf ayrımsız şekilde bırakabilmek üzere çalışmaya bitmeme edeceğiz.”

Share: