Kütahya Valisi Polat, dün, yağış sırasında engel gören köyleri musahabe etti

KÜTAHYA Valisi Mualla Çelik, 2 gündür aralıkla deli dolu olan sağanaklar sırasında meydana mevrut baskın zımnında uymazlık gören köyleri görüşme etti. Polat, birlik zararların 15 bölüm içerisinde karşılanacağını açıkladı.

Domaniç ilçesinde 2 gündür aralıklarla deli dolu olan boğanak, özellikle köylerde hayatı kontra etkiledi, ekili alanlara de zarar verdi. Öz yatağına mail alanlardaki evleri su bastı.

Kütahya Valisi Büyük Çelik, zaman, hasar belirleme çalışmalarının yapıldığı Domaniç ilçesine tutkun köyleri görüşme etti. Kırık köyünde öz yatağındaki düzensizlikten hava hâkim afeti yaşandığını ifade fail Vali Çelik, tekmil zararların 15 ahit içerisinde karşılanacağını açıkladı. Öz yataklarına ve çevresindeki ağır aksak yerleşimlere dikkat çeken Ilbay Çelik, “İki gündür yağan yağmurlardan etkilenen köylerimizdeki hasar tespit çalışmalarını durumunda geçindirmek ve hem birlikte hemşehrilerimize ‘Geçmiş olsun’ girmek için köylerimizi müzakere ediyoruz. Fay köyündeyiz. Burada üstelik gösterişli yağışlardan ve öz yatağındaki düzensizlikten muhit sel afeti yaşandı. Çok şükür duygusal kaybımız, yaralımız olmadı ama maddesel hasarlı olgular oluştu. Bunların en büyüğü birlikte karye parke taş ast yapısının kötülük görmesi, beş altı evimizin antre katlarını su basması. Bunları hızlı tıpkı şekilde oluşan zararların tespiti yapıldı. En kısa sürede içerisinde 10-15 dönme süresince zararların hepsini karşılamış olacağız. Rabbim elan büyük afetlerden, belalardan korusun ama hepimize düşen sorumluluklar var. Öz yataklarını alelhusus dere yatağı olduğunu bilincini bilcümle vatandaşlarımız içselleştirmeli” diyerek konuştu.İKİ GÜNDE 31,7 KİLO YAĞIŞ DÜŞTÜ

Meteoroloji verilerine göre Domaniç ve köylerinde iki aktarılma aralıklarla aktif olan sağanak yağışlarda metrekareye 37,1 kilo yağış düştü. Boğanak yağışların önümüzdeki 3 dönüş boyunca aralıklarla sürmesi beklenirken, Mıntıka Aritmetik ve Erken Uyarı Merkezi, yağışlara karşı tetik olunması konusunda uyarılarda bulundu. Merkezden yapılan açıklamada, “Sağlam yağışlar beklendiğinden şapadanak başat, taşma, yıldırım, yerli meşbu yağışı ve yağış takkadak akva rüzgar üzere olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.Share: