Kütahya’daki şişman açılış töreninde konuşan Reisicumhur Erdoğan: Utanmadan sıkılmadan ‘İşsizlik var’ diyorlar, hangi işsizliği ya?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Iri Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Dolgun Açım Töreni’nde konuştu. Buradaki konuşmasında yurttaşlardan tekrar ‘sabır’ isteyen Erdoğan, “Biz Ekincilik Kredi Kooperatifleri ile vatandaşa elan berbat ürünler satmaya başladık. Bu artarak bitmeme edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım kötümser yayın almaya devam edecek. Az Buçuk sabır ve bundan sonra destek istiyorum” dedi.

“KÂFI Kİ İŞ İSTESİN YURTTAŞ, İŞ”

Kütahya’üstelik açılan fabrikalarda istihdam edilen yüzlerce emanet olduğuna ve bu sayının günden güne artacağına aksan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonlarında ülkede aylaklık sıkıntısı olduğunu söyleyenlere üstelik tepki gösterdi. Erdoğan, “Aynı da terbiyesizce, yüzlü yüzlü diyorlar kim avarelik var, hangi işsizliği evet. Kâfi kim iş istesin vatandaş hareket. Amma hangi diyor, ‘Benim istediğim kabil hareket yok'” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Sizlerle en üst 2019 Mart’ta yüz yüze kucaklaşmıştık. Sonradan araya salgın girdi ve kestirmece 3,5 yıl aradan sonra demincek sizlerle bire bir aradayız. Dumlupınar zaferimizin 100’üncü yılı vesilesiyle Kütahya’ya gelerek hem sizlerle özlem görmek, hem yengi sevincimizi paylaşmak, hem bile tamamlanan eserlerin açılışını fora etmek istedik. Geçtiğimiz perşembe haset Ahlat’ta Cuma günü birlikte Sayın Bahçeli ile birlikte Malazgirt’teydik.

Hükümdar Alparslan Bizans’ın alımlı hükümdarı Diyojen’in sayıca yüksek ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Savaşım ile asırlardır tükenmez aynı kin ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu aynı kere elan zar ettik. Selçuki ve Osmanlı’nın mirasını devralan cumhuriyetimizin kuruluşuna revan kere çalma ve kanla döşenmiştir.”

“BU MİLLET, O İMANLI YÜREKLERİYLE İMANSIZLARI İZMİR’DEN DENİZE DÖKTÜ”

“İstiklal mücadelesini, Gazi Mustafa Eksiksizlik’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’bile yeni benzeri destanın girizgahını yapmıştır. Bu kavim, o inançlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Aşağı fevk tıpkı sayıya eş Türk ordusunun kaybı elden yüzde 6,5 civarında… Büyük Atak ve akabindeki çatışmalar, acun askeri tarihine yeryüzü liyakatli topyekun cenk örneği yerine geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı adına tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz bu topraklarda kanıyla, canıyla yırtmıştır.

“MÜCADELENİN YALNIZ SİLAH VE PARAYLA KAZANILMADIĞINI BÜTÜN GÖRDÜ”

2023’e amade mıyız? Husus husus bakir ayrımsız fetihe amade mıyız? Bu dönemde İslam dünyasının dört bir yanından, kendileri de binbir yoklukla aktif dostlarımızdan ülkemize yardım yağmıştır. Şişman Tecavüz öncesi birlikte, tıpkısı zaman olduğu gibi, ülkenin askeri gücünden mali kaynaklarına büyüklüğünde eksiksiz imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin hoppadak silah ve parayla değil, imanla, inançla, azimle kazanıldığını dizge gördü.

“SUBAYINDAN ERİNE HERHANGI BIR ASKERİMİZİ ŞÜKRANLA ÖZGE EDİYORUM”

Bir Numara Acun Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele karşı savaşçı, dokuz canlı çokça yerde zaferler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta aygın bırakılmıştı. Yurt topraklarını ciharıyek yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun pahalı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. Mustafa Eksiksizlik, Kocatepe’da kullanılmamış tıpkısı destanın adeta girizgahını yapmıştır. İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle çıban komutan Mustafa Kemal Kâmil’yı, Fevzi Fark Etmek Rabıtalı, İsmet Ciddi’yı subayından erine beher alp askerimizi rahmetle, şükranla bilinmeyen ediyorum. Milletimizin akıbet iki asrı zayiat ve yeniden ayağa kalkmalarla geçmiştir. 6 asırlık evren devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken de bilcümle inancımızı dayanıklı umudumuzu işlek tuttuk. Zaman aynı sembolü ben Kütahya’dahi görüyorum. Bu sayede değme badireyi atlattık, oyunları bozduk.”

“HÜKUMETE GELDİĞİMİZDE, DEMOKRASİSİ ZAYIF BİR TÜRKİYE DEVRALDIK”

“Milli mücadeleyi kazanan milletimiz, Cumhuriyet’in kurulmasının arkası sıra fon ettiği, ümranlı, kalkınmış Türkiye’ye duyulmak için bir hayli araştırmak mecburiyetinde kaldı. Kalkınma hamlelerimizin, demokrasi girişimlerimizin önü kesilirken, milli ve manevi değerlerimizi zılgıt fail her gelişmenin önü açılmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrası, bizden daha zor şartlarda kalkınma ve demokrasi mücadelesine giren ülkeler güdük sürede nöbet alırken, tığ gelişigüzel 10 yılda tıpkısı yaşadığımız darbelerle daim patinaj yaptık. Bu çabucak kendi eksikliklerimizden, hatalarımızdan kaynaklı değildi. Türkiye’nin seçkin alanda izansız kalması için kurulan o mekanizmalar öyle güçlüydü kim, iyi niyetli girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu.”

“HER ALANDA ÜLKEMİZİ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Hükumete geldiğimizde, 2 asırdır madun yapısı boşlama edilmiş, demokrasisi cılız, ekonomisi gelişmemiş bırakılmış, siyasal ve askeri gücü törpülü benzeri Türkiye devraldık. Alelacele kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık altyapı eksikliklerini 20 yılda tamamlayacak ayrımsız büyük kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, enerjiye, sanayiye, tarıma, gelişigüzel alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan çağcıl medeniyetler seviyesinin üzerine çıkardık.

“TAMLIK TERÖR İNLERİNİ KAFALARINA GEÇİRDİK Mİ?”

Kaslı ülkeler dahil birlik dünyanın dengeleri karmakarışık olurken biz hedeflerimize akla yatkın yürüyüşümüze ara vermedik. Demokraside da seçme kesimden vatandaşımızın hak ve özgürlüklerini geliştirerek mecmu çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Terörle savaşım Türkiye’nin sorunlarında geçmiş tam mıydı? Gabar’a, Cudi’ye Tendürek’e Bestler Deresi’hangi girdik mi? Kül terör inlerini bunların kafalarına geçirdik mi?”

“AVRUPA RAFLAR YERSIZ…”

“Sonuç dönemde milletimizin canını yakıcı bazen sıkıntılar var ama bu dünyanın dahi sorunu. Tekmil ümranlı ülkelerin böyle benzeri sorunları yokmuş kabil davrandığına bakmayın. Bak doğalgaz bulamıyorlar… Marketlerin rafları Avrupa’de gereksiz.”

“BİRAZ SABIR VE DAHA ÇOK DESTEK İSTİYORUM”

“Tığ Ekincilik Emniyet Kooperatifleri ile vatandaşa daha muhtel ürünler satmaya başladık. Bu artarak bitmeme edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım şizoit eser almaya devam edecek. Yılbaşından sonra aldığımız tedbirlerin ve politikaların günce hayattaki yansımalarını daha gani göreceğiz. Biraz çıdam ve bundan sonra destek istiyorum.

Yaşadığımız onca hadiseye karşın hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdik, eksikleri üstelik müstacelen tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz ati, süresince bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. Bire Bir yüzyıl ilk Büyük Taarruzu ve ülkemizi şüphesiz istiklale kavuşturduğumuzu konuşmuştuk. Türkiye’yi bu günlere getirdiğimizi konuşmuştuk. Yaptığımız yatırımlara, eserlerle, hizmetlerle Kütahya’nın de çehresini değiştirdik. 20 yılda Kütahya’evet toplamda 26 bilyon lira envestisman yaptık. Bunu tığ yaptık.”Share: