KYK yurtlarında deprem tatbikatı yapıldı

Tatbikatın yapıldığı mikro binası

Ilbay Mustafa Belletici’un öğrencileri bilgilendirmesi

Öğrenci ve protokol üyelerinin siren çalmasıyla “çök desise tutun” hareketini yapması

Protokol ve öğrencilerin yetersiz binasını tahliye etmesi

Ilbay Mustafa Koç’un konuşması NİĞDE – Niğde’birlikte Cahillik ve Spor Bakanlığına sınırlı öğrenci yurtlarında “zelzele ajanda ve boşaltma tatbikatı” gerçekleştirildi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi merkez kampüsteki Ömer Halisdemir Yurdunda düzenlenen tatbikata Ilbay Mustafa Antrenör, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, İl Güven Müdürü Adnan Özdemir, İl Güllabi Komutanı Albay Nihat Özkök, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, AFAD İl Müdürü Selami Kılıçel, Gençlik ve Spor İl Müdürü İlker Ötgünlü, Türk Kızılayı Niğde Idarehane Başkanı Kemal Gençoğlu ve öğrenciler katıldı.

Senaryo gereği göz, kantin ve koridorlarda depreme yakalanan öğrenciler, siren çalmasıyla önceki “çök-oyun-tutun” hareketini yaptı, ikinci sirenle bile binadan boşaltma edildi.

Vali Mustafa Koç, gazetecilere yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı aracılığıyla beklenen bir zelzele simultane kurumların ortak iş kabiliyetini yükseltmek, afete mukavemetli bire bir cemiyet oluşturabilmek üzere 2022 yılının Facia Manevra Yılı zar edildiğini söyledi.

Bu kapsamda muhtelif tatbikatlar yapıldığını belirten Belletici, şunları kaydetti:

“İlimizde Güven ve Yurtlar Kurumuna bağlı 9 yurdumuzda mecmu 10 bin 444 mektepli, personel ve faaliyet arkadaşlarımızın katılımıyla muvaffakiyetli bir tatbikat gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz, vatandaşlarımız zihin, duyarlılık kazandı. Temas zaman afete hazır olmalıyız. Facia değil, sarsıntı değil, tedbirsizlik ve bilinçsizlik öldürür.”

Share: