Lise öğrencileri kendi enerjisini üreten uslu sera geliştirdi

TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan lise öğrencileri, geliştirdikleri kişi enerjisini üreten aptal seranın tanıtımını yaptı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Uran ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan projeler ortada Sakarya Serdivan Martir Yılmayan Ercan Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi öğrencilerinden Alem Mollaoğlu, Sevdegül Sezer, Hakan Çarıkcı, Hafsanur Latifçe, Rana Fidancı, Selin Natür Sıra, Meryem Ergün, öğretmenleri İbrahim Şans danışmanlığında geliştirdikleri akil ser de bulunuyor.

Öğrencilerden Selin Tabiat Gün, AA muhabirine, Sakarya’dahi ağır sıklet şekilde ekincilik yapılmasına rağmen seracılığın az olduğunu söyledi.

Bölgede seracılığın gelişmesine katkıda olmak amacıyla çalışmalara başladıklarını dile getiren Tarih, “Dinamik çalışmalar kullanarak hem seracılığı çoğaltmak hem de özlük işlerinde etkin insanların, çok ahit kaybetmeden kişi seralarını yapmalarını hedefliyoruz.” dedi.

“Özlük kendini döndürebilen benzeri limonluk oluşturduk

Geliştirdikleri limon bahçesi karşı vukuf veren Gün, şunları aktardı:

“Bütün erke devir panelleri ve rüzgar tribünlerinden. Bir zamanda suyumuzu dahi baran suyunu toplayarak elde ediyoruz. Topraksız ekincilik yapıyoruz. Topraksız tarımda makbul su tutucu kimyasallar kullanmıyoruz. Nadan lifini denedik ve başardık. Tabanda onu kullanıyoruz. Hamam ve itici su depolarımız var. Hamam suyu tarih kolektörleri ile hazırlıyoruz. Soğuk suyu ise kayran altına koyduğumuz depolar sebebiyle oluşturuyoruz. Bu şekilde kendi kendini döndürebilen aynı limonluk oluşturduk. Enerjisini, suyunu para harcamadan kendisi üreten, ağız ağıza doğaya uyumlu çevreci tıpkı sera tasarladık.”

Gübreyi bitkilerden üretiyorlar

Serada her şeyi natürel oluşturmaya çalıştıklarını belirten Gün, “Matbu ve ilaçları üstelik kendimiz üretiyoruz. Utangaç otlardan saf yöntemi ile matbu üretiyoruz. Çekingen otları suda bekletiyoruz. Süzerek suyunu ayırıyoruz. Sonraları pH değerlerini ölçerek bitkilere ihtiyaçları kadar veriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Seranın özlük kendini ısıtabildiğini de dile getiren Çağ, “Işıklandırma ve ısı namına led ve akkor lambalarımız var. Bildiğiniz kabil kırmızı ve mor kandil fotosentezi zait renkler. Ledlerimizi bu renklerde seçtik. Akkor lambalar birlikte ısı yaydığı amacıyla ısıya ihtiyaç duyduğumuzda kullanıyoruz. Enerjisini da rüzgar tribünü ve sıra panellerinden alıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Share: