Macahel yağlı boya tabloları mail görüntüsüyle adeta katıksız fotoğraf stüdyosu kabil

Artvin’in Borçka ilçesinde mevcut Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer ihtiraz alanı olan Macahel (Camili Havzası), sonbahardaki renk cümbüşüyle tabiat ve ışık tutkunlarının ilgisini çekiyor.

UNESCO’nun kararı doğrultusunda 2005’te “Biyosfer Rezervi Alanı” zar edilen Macahel, akman doğası ve kültürel yaşantısıyla kentin öne sâdır turizm merkezlerinin başında geliyor.

Bölgedeki yüksek rakımlı yerler solgun, turuncu, kırmızı ve kahverengi kabilinden mevsimlik renklere büründü. Gücük müddet ilk birlikte bölgeye kar düşmesinin arkası sıra semirtilmiş boya tabloları yakın Macahel, natür ve ışık tutkunlarının önce tercihleri ortada meydan alıyor.

Neredeyse gelişigüzel akşam ezanı 1800 rakımlı Macahel Geçidi’nden izlenebilen keder denizi eşliğindeki batış ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Ziyaretçilerden Kağan Işıklı, Macahel geçidinde kar ve bağ bozumu fotoğrafları çektiğini söyledi.

Sonbahar konseptinde çekimler amacıyla bölgeye geldiklerini anlatan Okumuş, “Kar yağışı sonrası kış ve sonbaharı harmanladık. Müthiş tıpkısı kayran. Macahel UNESCO’nun biyosfer çekince alanı zar ettiği hususi ve adamakıllı aynı bölge. Buğulanmış ormanlarıyla meşhur. Sonbaharın en sunturlu yaşandığı yerler arasında geliyor.” dedi.

Bölgenin sonbaharda gayrı mevsimlere bakarak çokça daha ağır sıklet olduğunu vurgulayan Kültürlü, “Fotoğrafçılar adeta buraya akış ediyor. Bugün üstelik çokça sayıda fotoğrafçılardan oluşan turlara rastladık. Bu noktada Artvin bol ayrımsız destinasyon merkezi.” diye konuştu.

Share: