Malatya’da sağgörü buluşması

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi aracılığıyla ‘Uyanıklık Buluşması’ adı altında benzeri seyahat programı gerçekleştirildi.

İnönü Üniversitesi Umumi Sekreteri Mustafa Gezer, Genel Yazman Yardımcıları Ömer Polat ve Yaşar Kalkan, dekan ve dekan yardımcıları, enstitü, medrese ve akademi sekreterleri, idareciler ve akademisyenler ile değişik yazıhane müdürleri Malatya Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla yapılan yatırım ve hizmetleri gezerek çalışmalar hakkında ilgilerden bilgiler aldı. İnönü Üniversitesi Heyeti önceki olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi eliyle yapımı tamamlanarak hizmete sunulan Bakir Fuar ve Kongre Merkezini mülakat ettiler. Gök Bilimi henüz bilahare sırasıyla Beydağı Beğeni Parkı, Vahap Alelade Yarayışlı Çarşısı, Kent Müzesi, Paketlemek ve Kemirmek Fabrikası, Taşhoran Ekin Danışma Merkezi, Foto Makinesi Müzesi, Eskimemiş İtfaiye Binası, Acun Sarıerik Tecim Merkezi ve lisanslı depoyu gezdi. Kavrayış Buluşması çerçevesinde planlı gezinin arkası sıra Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda ayrımsız araya mevrut İnönü Üniversitesi heyeti, yapılan çalışmalardan yağlık memnuniyetlerini dile getirerek, Gürkan’a ve ekibine teşekkürname ettiklerini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan üstelik yaptığı konuşmada, üniversitelerin bir ilin lokomotifi olması gerektiğini belirterek, İnönü Üniversitesinin esaslı tıpkısı üniversite olduğunu ve öz yetiştirdiği akademisyenler ile Turgut Özal ve Adıyaman Üniversiteleri atılmak üzere iki üniversitenin oluşumuna ulama sağladığını kaydetti. Üniversitelerin umumi anlamda paydaşlarla çalışmalarını haddinden fazla önemsediğimi rapor fail Gürkan, “Üniversitelerimizin yerel anlamda paydaşları belediyelerdir, STK’lardır, iz kuruluşlarıdır, kamu kuruluşlarıdır, varsa doyum önderleri ve evcil önderlerdir. Tığ İnönü Üniversitemizle yaptığımız eş projelerde adamakıllı mesai örnekleri sergiledik. Arslantepe’nin kültürel bırakıt listesine girmesi ve UNESCO eliyle tescil edilmesi noktasında çalışmalarımız oldu. Malatya’daki firez ve turizmin henüz gelişmesi amacıyla kültür rotalarının oluşturulması noktasında ve teknolojik gelişmelerde şehrin ve şehrin evcil birimleriyle ilmî anlamda darülfünun ile koca güdümün ve koşut çalışmanın şehre kazandırılmasıyla ait çalıştık. Sanayi ile üniversitenin eş çalışmasında sonucun değerlendirilmesi noktasında üniversitemiz hakikaten Malatya’mızda lokomotif görevi görmektedir. Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Araştırı Hastanesi bugün Türkiye’da değil, Avrupa’birlikte değil, dünyada basit merkezlerden tıpkısı tanesidir.

Bizler Büyükşehir Belediyesi olarak doğrusu adı nazik kendisi oldukça benzeri yaklaşım içerisinde olmayı on paralık düşünmedik. Antrparantez tarihin bize olan sorumluluğu ve yüklemiş olduğu yükümlülüğün bilinciyle bu göreve talip olduk. Görevimiz ağırdır, meşakkatlidir. Giydiğimiz hırka ateşten ayak hüviyetindedir. Malatya’yı biz tarif ederken adamlık medeniyetinin başladığı, Anadolu’yu Anayurt eden kamet şehri diye tanım ediyoruz. Bilcümle medeniyetlerin inkişaf ettiği, ilk yerleşik hayatın, önceki devletin, önce bürokrasi hayatının bulunduğu şehrin şehr’ül eminiyiz. 1071’den 400 yıl ilk Anadolu’nun fetih süreci Malatya’bile kahramanlar gestalt yazarak başlatmışlardır. Anadolu’yu irşad noktasında Mevlanalar, Sadrettin Koneviler, İbn-ül Arabiler bile ilim anlama destanları yazmışlar. Zımnında tığ kabile şehrinde zihayat şehr-ül emniyetli namına üzerimize sakıt vebali sorumluluklarımız var. Bu vebali sorumluluğumuzun üstesinden geldiğimiz devir vecahate yani şerefe hevesli oluruz. aksi hâlde geçmişin bize yüklemiş olduğu vebali sorumluluğun altında ezilir, namevcut olur onunda bedelini hem dünyada hem de ahirette ifa durumuyla yüz yüze kalırız. Bizlerde 2019 yılında göreve geldikten sonradan üniversitemiz ile yapmış olduğumuz eş say içerisinde Malatya ile ait heybetli projeler gerçekleştirdik.

Malatya ulaşımını terfih etmek ve trafik sıkışıklığını tenkis etmek için Anayurt, Danişmend Gazi, Alper Tunga bulvarlarını açtık. Şimdide Yıldız ve Cenup Kuşak yolunu yapıyoruz. Dolayısıyla tıpkısı taraftan vahim ayrımsız düzentileme yürütürken bire bir taraftan birlikte tarihimizin ayağa kalkması için çalışıyoruz. Tarihe ehil çıktığımız kabilinden yeşile dahi sahip çıkıyoruz. Türkiye’üstelik Cumhuriyet tarihinde genişlik aşkın yol işleyen uray hüviyeti üstelik bize aittir. Sıkıntı içtenlikle olursa akıbet bile hayır evet. Bu konuda bizleri serbest bırakmayan İnönü Üniversitemizin haddinden fazla değerli yöneticilerine, idarecilerine, akademisyenlerine ve paydaşlarımıza teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu.

İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Mustafa Gezer bile konuşmasında, “Büyükşehir Belediyemizin haddinden fazla güzel hizmetleri var. Hem toplumsal hem da fiziki mekanlardan nazik bütçeli yatırımlar yapılıyor. Yatırımları görmekten ve duymaktan üniversitemiz namına ve zat adıma haddinden fazla gururlanıyoruz. Başkanımızı tebrik kartı ediyorum ve hizmetlerinin artarak devam etmesini diliyorum. Antrparantez üniversitemize verdikleri katkılardan çevre başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. – MALATYA

Share: