Malatya’da “Ülfet Kliniği” açıldı

Mürekkep Milletler Mülteciler Faziletli Komiserliği ve Türkiye Barolar Birliğince yürütülen “Türkiye’dahi Sığınmacı, Mülteci ve Eğreti Himaye Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Malatya’dahi “Ülfet Kliniği” törenle açıldı.

Malatya Valisi Hulusi Şahin, Türkiye’nin sığınmacılara yönelik hizmetleriyle ongun bir sınav verdiğini belirtti.

SELIM Tümen Kalıp Karar Umumi Heyet Üyesi ve Malatya Mebus Öznur Kötürüm bile Türkiye’nin sığınmacılara sağladığı destekle kül dünyaya dolgunca yeknesak olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Bugün acun göçmenleri yalnız konuşuyor. korumak yerine Mürekkep Uluslar’in haddinden fazla makro adımlar atması gerekiyor. Aylan bebekleri hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. Bugün Akdeniz’bile, Ege’üstelik botları patlatılarak sularda boğulan göçmenleri hepimizin benzeri öğün daha hatırlaması gerekiyor.”

Sağlık Sağkan

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Varlık Sağkan üstelik proje kapsamında bu sene 32 ilde 4 bin 500’ün üstünde gerekseme sahibi mülteciye adli yardım desteği sağladıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Sağkan, “Projenin ikinci zindelik alanında ise zaman burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Hukuk Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan ahbaplık kliniklerimizle hukuki brifing, farkındalık arttırma ve meslektaşlarımıza yönelik vukuf ve birikim paylaşımı ve benzeri hizmetler yürütmekteyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’ye teşekkür

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye Barolar Birliği ortaklığında 5. Hukuk Kliniği’ni Malatya’de açtıklarını belirtti.

Türkiye’ye yaptığı icraat amacıyla teşekkürname fail Leclerc, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2014’ten beri dünyanın sunu şişman sığınmacı nüfusuna ev sahipliği fail talih kendisine uluslararası camiadan birlikte angarya paylaşımı noktasında vacip desteği görmelidir. Birleşmiş Milel Mülteciler Erdemli Komiserliği olarak uluslararası camianın bu desteği Türkiye’ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı arsıulusal esirgeme ve kapsamlı sosyal harmoni programı ile yarattığı ayırt üzere Türkiye’ye teşekkürler.”

Türkiye Barolar Birliği Başbuğ Yardımcısı Sibel Suiçmez ve Malatya Barosu Başkanı Öz Saygı Demez’in bile konuşmasının arkası sıra Malatya Ünsiyet Kliniği’nin açılışı yapıldı.Share: