Mardinli üniversite öğrencilerinin ihtiyaç sahibi ailelerine nakdi destek

Mardinli üniversite öğrencilerinin ihtiyaç sahibi ailelerine Büyükşehir Belediyesi eliyle nakdi bindi verilecek.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Sosyal Hizmetler Ofis Başkanlığında düzenlediği toplantıda, gençlerin eğitim hayatına yardım arz etmek üzere yürütülen çalışmaların muttasıl sürdüğünü söyledi.

Belediye namına geçen yıl yaptıkları kabil bu sene da üniversitede eğitim gören, darülfünun nail öğrencilerin ailelerine nakdi destek vereceklerini aktaran Demirtaş, geçen yıl kısaca 10 bin üstünde başvurma olduğunu, kaymakamlıklar ve evkaf üzerinden tetkik yaptıklarını, 7 bin 652 öğrenciye dahi sabık sene biner bin liralık tıpkı defaya muhtemelen kalkışmak için yardım yaptıklarını anımsattı.

Bu sene bile başlayan başvuruların 5 Ekim’e kadar süreceğini bildiren Demirtaş incelemenin peşi sıra 2 taksit halinde yardımı yapacaklarını kaydetti.

Demirtaş, “Amacımız belediyenin kaynaklarını milletimizle ısınmak. Milletimizin kaynaklarını esasen milletimizin çocuklarıyla benimsemek istiyoruz. Onların eğitimlerine bir nebze olsun katkıda bulunsak kendimizi çok bahtiyar hissedeceğiz.” dedi.

İnternet üzerinden başvuramayanların kayıtlarını Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığına da yapabileceklerini aktaran Demirtaş, müzaheret miktarını referans sayısına bakarak belirleyeceklerini, başvurular için tek sınırlama olmadığını, bilcümle başvuruların değerlendirileceğini bildirdi.

“Yurtla ilişkin aynı sıkıntımız bulunmayan”

Üniversite öğrencilerinin yurtlarla dayalı geçen sene aynı kıygınlık yaşamadığını anımsatan Demirtaş şöyle konuştu:

“Parçalanmamış misafirhanelerimizi ve yurtlarımızı darülfünun öğrencilerimize açmıştık. Bu sene misafirhanelerimizle ilgili benzeri temenni ve sıkıntımız olmadı. Çünkü geçen sene 4 yurdumuzu hizmete açmıştık. O yurtlar şu dakika yeterli geldi. Ayrımsız zamanda Milli Yetişek Müdürlüğünden tıpkısı yurt daha aldık. Şu zaman onun hizmet ve onarımını yapıyoruz. Allah fatalite ederse 5 Ekim’da o yurtla ilişkin eksiksiz amal bitecek. Şehir merkezinde olmayanlar veya yurtlara müracaat etmemiş çocuklarımız tür. Misafir öğrencilerimiz kabil. Fatalite olursa hepsini yurda alacağız. Yurtla ait benzeri sıkıntımız bulunmayan.”

Demirtaş, ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığınca 1000 kişilik bir öğrenci yurdunun ihalesine çıktıklarını, yurdun kampüs içerisinde, üniversitenin dakikasında yanı başında 30 dekar üstünde inşa edileceğini sözlerine ekledi.Share: