Marmaris’te 33. Uluslararası Yelkenli Yarışları sona erdi

– Marmaris’te 33. Uluslararası Yelkenli Yarışları sona erdi

MUĞLA – Muğla’nın Marmaris ilçesinde bu yıl 33.’sü düzenlenen ve 5 çevrim süren Uluslararası Yelkenli Yarışları sona erdi.

Marmaris Arsıulusal Yelken Kulübü marifetiyle organize edilen 25 ülkeden 123 bölge ve 1300 kişinin katıldığı yelken yarışlarında, IRC ve IRC Charter sınıflarında iki ayrı takım oluşturuldu. IRC kendi ortada 6, Charter sınıfı bölge kategorilerine göre 3 klasmana ayrıldı. Yarışın önceki haset Körfez içi ve haliç dışında rüzgarın elverişine bakarak yegâne yarış yapıldı. İkinci günü dahi yeniden körfez içi ve haliç dışında yarışlar gerçekleşti. Yarışın üçüncü günü ayrıntılı rota denilen açık deniz rotası coğrafi rota yarışları yapıldı. Yaklaşık 30 çamur uzunluğunda Marmaris’ten Kızılada’yı dönerek yarış tamamlandı. Yarışın dördüncü gününde planlanan koy içi ve haliç dışında yüzer top yarışlarında tevessül alındı fakat rüzgarın değişmesinin ardından yargıcılar kurulu marifetiyle yarış abandone edilerek yapılamadı. Kurallara göre kullanılmamış konkur yapılacak süre kalmadığı üzere tekneler marinaya düşüncesiz döndü. Yarışın beşinci gününde ise gene bire bir rüzgar verimsizliği sebebi ile tevessül verilemeden tekneler haliç içre güneşin keyfini sürerek vurdumduymaz döndüler.

35 yıldır benzeri takımda yelkenli sporu fail Miğfer Semirtilmiş, “Bu bizim bu bölge ile 3. yarışımız. Yarış haddinden fazla keyifliydi, yarışın içinde seçme öz var. aralıksız, hafif çekicilik ılımlı hava, rakiplerimiz çok güçlüydü. Bundan ahir hedefimiz yetersiz dışındaki yarışlara gelmek” şeklinde konuştu.

Aynı ekipte 35 yıldır gelişigüzel fariza yapan Arkas Sailing Boğunuk Team Kaptanı Serhat Altay, “Takımımız 12 kişiden oluşuyor seçme yarışta değişik sayılarla yarışıyoruz. Bu yarışta 9 sevimli yarıştık haddinden fazla fena hâlde etaplar oldu” dedi.

IRC 1 sınıfında yarışma haftası sonunda dördüncü olan ve öz teknesi ve ekibi ile yarışan Cem Hakko, “Marmaris yarışma haftası bütün. Haddinden Fazla çekişmeli geçti. Sonuç senelerin sunu sert yarışlarından biriydi diyebilirim. Çokça tekne var çokça rakip vardı, çokça başarılı tıpkısı kombinezon elan iyisi olmaz” şeklinde konuştu.

Rus yarışçılardan Sergei Dimitri, “Çokça adamakıllı yarışlar oldu, kombinasyon edenlere teşekkürname ediyorum. Biz bu teknede 7 yaşama yarıştık, çok dörtköşe bir hafta geçirdik” ifadelerini kullandı.

Rus teknelerden birinde yarışan Vita Viritenligav, “Bu yarış bence Türkiye’nin arz heybetli yarışlarından biri. Değme sene ayrımsız çokça yelkenci bu yarışı bekliyor. Bu hafta gelgel az buçuk rahat geçti ama yine üstelik çok pir yarışlar yaptık. Avrat yerine yelken sporunu boşaltmak hiç zor değil ara sıra erkekleri kıskandıracak büyüklüğünde iyi işler özne kadınlar çıkıyor” dedi.

Marmaris Uluslararası Yelken Kulübünün Başkanı Yengi Öznur, “Çok pir tıpkısı yarışma haftasını geride bıraktık. 25 ülkeden 123 havza ve binin üstünde müsabık paydaşlık sağladı. İlk üç bölüm rüzgarın elverişli olması sebebi ile iyicene yarışlar çıkardık, tıpkısı ilçe bela olmadan haftayı tamamladık. Gördüğüm kadarı ile umum yarışçılar de bahtiyar kupa töreninden sonraları yarışçılarımıza veda ederek uğurlayacağız” diye Mesafe ayında kış trofesinin başlayacağını belirtti.

Yarış haftasına ve yarışçılara marina zarfında kurulan tıpkısı otağ de planlı final töreni ile veda edildi. 33. yarışma haftasında dereceye girenlere yürek ve madalyaları arz edildi.

33. yarış haftasında 5 günde toplamda önce üç dönem yarışlar yapılırken, yapılan yarışlara bakarak haftanın birincileri şu şekilde:

“IRC 1 grubunda Frog Foot teknesi ile Bryuzga Sergey ve ekibi, IRC 2 grubunda Courrıer Du Coeur teknesi ile Andrey Arbuzov ve ekibi, IRC 3 grubunda Buran teknesi ile Alexey Moskvın ve ekibi, IRC4 grubunda Bogatyr teknesi ile Igor Rytov ve ekibi, IRC5 grubunda Zacapa teknesi ile Marına Shchegoleva ve ekibi, IRC6 grubunda Lettland teknesi ile Igor Bukovskıs ve ekibi. Charter IRC klasmanında ise; CHR IRC 1 grubunda Znat teknesi ile Denıs Sharı ve ekibi, CHR IRC 2 grubunda Storm Dancer teknesi ile Gorbunov Pavel ve ekibi, CHR IRC grubunda Kacamak teknesi ile Mıkhail Sazonov ve ekibi.”

Share: