Martir sarıklı Necmettin Yılmayan, Gümüşhane’de kabri başında anıldı

Fariza yaptığı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden, memleketi Gümüşhane’ye dönerken Tunceli’birlikte PKK’lı teröristlerce kaçırıldıktan sonraları katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz, 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü’nde kabri başında anıldı.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ve eşi Sibel Taşbilek, Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, İl Milli Terbiye Müdürü Kip Yalçın ile öğretmenler, şehit öğretmenin Torul’a kapalı Demirkapı köyündeki kabrini mülakat etti.

Şehidin babası Hamit, annesi Gülay ve ağabeyi Ahmet Yılmayan’ın dahi katıldığı ziyarette, Kur’an-ı Verimli tilaveti ve duaların okunmasının peşi sıra Necmettin öğretmenin kabrine karanfil bırakıldı.

Vali Taşbilek, burada yaptığı konuşmada, Necmettin Yılmayan’ın eğitim bilimi şehidi olduğunu, milletin aydınlanma davasına hizmet ettiği sırada galiz bire bir saldırıya uğradığını söyledi.

Vatanın birliği ve beraberliği uğruna fert veren şehitlere kavim namına minnettar olduklarına işaret fail Taşbilek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“24 Teşrinisani’dahi manevi nezdinde şehidimizin Öğretmenler Günü’nü kutlamak, ona minnettarlık ve şükranlarımızı arz etmek için ziyarette bulunduk. Antrparantez Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Aristokrat, Milli Eğitim Bilimi Bakanımız Mahmut Özer’in selamlarını dahi uyarlamak amacıyla buradayız. Onun kabilinden Aybüke kızımız, geçtiğimiz günlerde Gaziantep Karkamış’ta Ayşenur öğretmenimiz şehit oldu. Tığ biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti devleti çok şişman. Bu evlatlarımız vatanımızın, milletimizin birliği ve beraberliği uğruna serdengeçti can eyleyen bilcümle şehitlerimize, gazilerimize kavim adına minnettarız.”

“Kime cebe çektiklerinin farkında değiller”

Şehidin babası Hamit Yılmaz ise gazetecilerin kendisine yönelttiği “Hisleriniz nedir?” sorusuna, “Benzeri babaya sorulacak yeryüzü el sorulardan bir tanesi bu. Bunun dille tarif edilmesi imkansız.” yanıtını verdi.

Türk bayrağının dalgalanması için oğlunun fariza yaptığını vurgulayan Yılmayan, şunları kaydetti:

“Bir nübüvvet mesleğini icra ederken, evladımın, asalaklar tarafından katledilip bedenini ramazan ayında oruçluyken, Pülümür Çayı’nda yolun kenarına bırakıp adamlık dışı katliamları yerinde gören yaratıklar, kime cebe çektiklerinin farkında değiller. İnşallah Rabbim onlara da bellek verir, bu vatana hayır evlatlar olurlar diyerek düşünüyorum. Necmettin öğretmen da sizin ve bizim üzere bire bir vatan evladıydı. Bayrağımızı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Çiftçibaşı köyünde dalgalandırmak amacıyla oralara gidip fariza yaptı. Vuslatı bu kadarmış, Rabbim şefaatinden bizi yoksun etmesin. Kül milletimize şükranlarımızı sunuyorum. İyi ki bu memleketin ayrımsız evladıyız, ferdiyiz hangi bahtiyar bize.”

Share: