Martir torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

Şehit torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

ANKARA – İstanbul, Giresun ve Tirebolu’dan gelen yüzlerce Giresunlu, Sakarya Düzlük Muharebesinde 42. Fahri Giresun Bayram komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve yanında şehit olan dedelerini kabri başında dualarla andı. Ülkenin değişik yerlerinden gelen Giresunlular şehit dedelerinin bulunduğu Tembel’da buluştu. Milli Mücadelede Son Kermen olan Tembel şayet geçilseydi düşman orduları başkenti ele geçirecekti. Bu savaşta fahri kendisine alayında bulunan askerlerle Haymanaya mevrut Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan üzere kahramanlar sayesinde düşman saldırısı kavrayışsız püskürtüldü.

Martir Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliğinde düzenlenen anma programına, Tembel Kaymakamı Muhammed Gürbüz, DÜRÜST öğür Ankara Saylav Emrullah İşler, milletvekilleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ile Giresunlular ve Haymanalı vatandaşlar katıldı.

Naaşının yeri Doksan dört yıl sonradan tespit edilen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan anısına geçtiğimiz sene açılan şehitlikte planlı programda duygu kırcı anlar yaşandı. Ihtifal Programı yapılan tören düzeni konuşmalarının ardından şehitlerimiz üzere Kur’an-ı Selek Tilaveti, dualar ve faydalı yemeği ile serencam buldu.

Daha sonradan protokolün Çaldağ Müzesi gezisi gerçekleşti. Müzede Sakarya Saha Muharebesini adeta yeniden hissettiren görüntüler bulunmakta. Uğraş döneminden mütezayit mermiler ve silahların beraberinde farklı simülasyonlarla savaşın baştan canlandırıldığı görüntüler mevcut müze, Giresun’dan ve yurdun dört bir yanından mevrut misafirler vasıtasıyla izlendi.Share: