Matbuat Müzesi büyük bağ görüyor

Basın Müzesi şişman rabıt görüyor

ELAZIĞ Elazığ Belediye Reisi Şahin Şerifoğulları’nın, ‘Müzeler Şehri Elazığ Projesi’ çerçevesinde maltalık geçirdiği Elazığ Basın Müzesi, vatandaşlar yoluyla iri ilişki görüyor.

Elazığ Şehremini Delice Şerifoğulları, 11 anne başlıkta açıkladığı 100 projeyi hayata geçirmeye bitmeme ediyor. Bu çerçevede Harput mimarisinin en iyicene örneklerinden biri olan ve 1800’lü yıllarda mensur edilen Sağir Müftü Konağı, Matbuat Müzesine dönüştürüldü. Harput mimarisine akla yatkın kendisine dizayn edilen Elazığ Basın Müzesi, şehrin hars ve turizm yaşamına kazandırıldı. Matbuat tarihine mum tutan ve matbuat tarihinin hafızasının canlandırıldığı müzede, yüklülük kalıplarından matbaaya, tanıtma araçlarından gazete ve dergilere kadar bir nice basın kitap materyali düzlük aldı. 10 Ocak’ta açılışı yapılan müze, vatandaşlar yoluyla balaban deste gördü. Daha evvel böyle tıpkısı müze görmediklerini dile getiren ziyaretçiler, emeği geçenlere teşekkür etti. Çok iyice ve birlik olduğunu belirten tiyatro ve sinema sanatçısı Abdullah Şekeroğlu, “Düşüncede birlik. Elazığ’ın elzem ihtiyacı olan bir müzeydi. Belediye Reisi Delicesine Şerifoğulları’na hakeza benzeri müzeyi şehre kazandırdığı için hangi kadar teşekkür etsem azdır. Bu bina yıllarca dam kendisine kullanıldı ve sahipsizdi. Camları kırılırdı, içerisi bozuk kokularla doluydu. Deminden çokça güzelce ergin”

İstanbul Elazığlılar Müşavere Derneği Başkanı Mehmet Demirbağ, “Çocukluğumdan beri fon ediyordum. Mardin, Urfa, Gaziantep ve İstanbul’a gittiğim zaman niçin Elazığ’da hakeza bir husus namevcut derdim. Haddinden Fazla duygulandım. Haddinden Fazla fena hâlde şeyler mamul. Şehremaneti başkanımıza hepsine şükranlarımı sunuyorum. Delicesine Şerifoğulları geldiği günden beri üstüne koyarak giden tıpkısı kayırıcı, tebrik kartı ediyorum. Tam aynı dizayn olmuş. Elazığ’ın ihtiyacı olan benzeri müzeydi” diyerek konuştu.

Share: