Melez hayvanları GPS vericili tasma ve fotokapanlarla doğasında izleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Siper ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, devlet genelindeki karışık hayvanı çeşitliliğini kurduğu 3 bin 180 fotokapanla izlerken 10 yılda 260 melez hayvanına taktığı GPS vericili tasmayla üstelik bu hayvanların yaşam döngülerini izlem ediyor.

AA muhabirinin, Ekincilik ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Türkiye’deki melez hayatına müteveccih çalışmalar mail zamana kadar artık aracısız lahana dayalı kendisine gerçekleştiriliyordu.

Son dönemde ise tabiatla savaş ve strüktürel zorlukların aşılmasına müteveccih geliştirilen teknolojiler etkili adına kullanılıyor. Aşılanmamış hayatını gözlemede canlıların hareketini algılayarak cazibe yapabilen fotokapanlarla gerçekleştirilen çalışmalar, âdem faktörünün iş sahasına etkisini gibi olduğunca uzuv indiriyor.

Fotokapan çalışmalarıyla türlerin yayılış alanları, kişi dinamikleri, popülasyon yoğunlukları, bireylerinin teşhisi gibi bilgiler değişmez verilerle ortaya konulabiliyor. Tür eylem planı, dümen ve gelişme planı çalışmaları ile türlerin korunması faaliyetlerinde bu verilerden faydalanılıyor.

Ülke genelinde doğaya yerleştirilen tahminî 3 bin 180 fotokapan ile Anadolu çandır koyunu, kocaoğlan, sırtlan, kızılgeyik, yağız ve aldanmaz kabil yaban hayvanları izleniyor.

GPS tasmalı aşılanmamış hayvanları

Bakanlığın çoğaltma istasyonlarında üretilen ya de aşılanmamış hayvanı rehabilitasyon merkezinde otama edilerek tabiatıyla alanlarına bırakılan ve ilmî araştırı amacıyla doğal yaşam alanlarında yakalanan melez hayvanları, hayatta kalma oranları ve yayılış alanlarının tayin edilebilmesi amacıyla uydu vericili evet üstelik GPS’li tasmalar takılarak izleniyor. Yapılan izlemeler, çandır hayvanlarının tenasül, konaklama ve kışlama alanlarının tespitine imkan verdiğinden, bu alanların yöntemine dair dahi alınacak kararlara altlık oluşturuyor.

Bu kapsamda sonuç 10 yılda, 24 türden 260 karışık hayvanına GPS vericili tasma takılarak izlem çalışmaları yapıldı.

Bu verici uygulamasıyla 2013’te Adıyaman’daki aynı tahrilli sırtlanın 10 ayda kısaca 2 bin 894 kilometrelik alanda, 1518 kilometre tabanvay Kahramanmaraş’a gittiği belirleme edildi. Yine bu çalışmayla 2016’bile Aksaray Ekecik Dağı’nda doğaya bırakılan ve 2 sene izlenen benzeri Rum aşılanmamış koyununun kısaca 2 bin 300 hektarlık alanı kullandığı kayıtlara geçti.

Kaçak avcılarla mücadele

Ayrıca fotokapanlar yasa dışı avcılık ile mücadelede faaliyetin başarısını tasarruf etmek amacıyla Genel Müdürlük tarafından av dulda ve kontrol çalışmalarında büyüklük çapında pahal şekilde kullanılmaya başlandı.?

Esmer Avcılığı Kanunu kapsamında av ve yaban hayvanı kaynaklarını sevimli alanlarıyla gelişigüzel koruyarak bu kaynakları gelecek kuşaklara aktarma etmek için Vekâlet birimleri eliyle av esirgeme ve kontrolü faaliyetleri yürütülüyor. söz konusu çalışmalar 15 bölge müdürlüğü, 81 diyar yazıhane müdürlüğünce 2 bin 94 av esirgeme, 400 yer ara bulucu, 3 bin 180 fotokapan ve 25 dron ile mutluluk genelinde sene süresince sürüyor. DKMP ekipleri yoluyla 2012 yılından bugüne büyüklüğünde yasadışı avlanan 72 bin 297 gönül karşı muamelat yapıldı ve 79 milyon 714 bin 542 liralık yönetsel nakdî ceza kesildi.

Nezaret, nesli od altındaki melez hayvanları ve bunların türevlerine ilgilendiren Mürekkep Uluslar Nesli Nâr Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşmesi’nin (CITES) paydaşı durumunda bulunuyor. Bu kapsamda gümrüklerden Türkiye’ye antre ve yokuş yapacak nesli kızdırma altındaki karışık hayvanları ve bunlardan elde edilen ürünlerin ticaretiyle ilgili iş ve işler yaparak kontrol altında tutup, fal yapılıyor. Yasa gereği bugüne büyüklüğünde 44 bin 808 evrak düzenlendi.

Share: