Menopoza soldurmak için olduğunu öğrendi; altın husye ile anne oldu

2019 yılında hayatlarını birleştiren Birgül-Davut Kızoğlan çiftinin doğal yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlandı. Esenlik kontrolleri sonrası menopoza başlamak üzere olduğunu öğrenen Birgül Erden (38) şişman çağa tedavisine başladı. kişiye özel makbul otama yaklaşımıyla son küsurat yegâne yumurta ile tıpkı nüsha oğulcuk elde edildi. Liyakatli tedavi süreci sonrası bebeğine munsap esas Kızoğlankız, “Haddinden Fazla şükür böylelikle bile kızımıza sağlıkla kavuştuk. Aygüneş evimize gündüz kabil doğdu. Üvey Anne önemli aynı duyguymuş” dedi.

İstanbul’dahi kıvrak Birgül-Davut Kızoğlankız çifti, 2019 yılında hayatlarını birleştirdi. Katıksız yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlanan Birgül Bakire’in hayalleri fire kaldı. Yaşadıkları kayıpların arkası sıra doktora başvuran 38 yaşındaki Birgül Erden, menopoza kazanmak amacıyla olduğunu öğrendi. Hayatının şokunu dallı güllü koşa için bir tane umar tulum bebek tedavisiydi. Yakınlarının önerisi ile Bahçeci Tuluk Süt Kuzusu doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Tuluk Çağa Uzmanı Prof. Dr. Remzi Abalı’ya ulaşan tekme kapsamlı tıpkı değerlendirmenin peşi sıra tombul bebek tedavisi uygulandı. Serencam küsurat bir tane haya ile bir sayı oğulcuk elde edildi ve transferin peşi sıra Kızoğlankız çiftine müjdeli selen verildi. Geçtiğimiz günlerde kızları “Aygüneş”e mülaki asıl Birgül Kızoğlan, “Menopoza kabul etmek üzere olduğumu öğrendiğimde katiyen çocuğum olanaksız diyerek düşündüm. Çevremde iki canlı olan kadınları görünce saatlerce ağlıyordum. Çokça şükür kim biricik mütezayit yumurtam ile kızımız dünyaya geldi. O bizim serencam şansımızdı. Üvey Anne haddinden fazla güzelce tıpkısı duyguymuş. Dilerim ki talip sistem bu duyguyu tatsın” şeklinde konuştu.

AKIBET MÜTEZAYIT TESTIS TEK ŞANSLARIYDI

Prof. Dr. Remzi Abalı’nın kapısını mütezayit koşa araştırma edildi ve yapılan tetkiklerin sonuçlarına bakarak mesafelik kaybetmeden tüp süt kuzusu tedavisinde başlandı. zata mahsus muteber otama yaklaşımıyla akıbet artan yegâne husye ile tıpkı nüsha oğulcuk elde edildi. Transferin arkası sıra hamilelik haberini alan çiftin kızları Aygüneş, mayıs ayında dünyaya gözlerini açtı. Asıl Birgül Erden, “Menopoza görmek amacıyla olduğumu duyunca inanamadım, sonrasında çocuğum mümteni fikrine kendimi alıştırdım. Tek yumurtam ile serencam şansımızı değerlendirmiş olduk. Acaba gine bağan yapar mıyım diye endişelendim amma doktorumuz kül süreç boyunca yanımızdaydı ve çok mıhlı benzeri gebelik geçirdim. Çokça şükür böylelikle birlikte kızımıza esenlikle kavuştuk. Aygüneş evimize gün kabil doğdu. Analık koca tıpkısı duyguymuş” diye mutluluğunu dile getirdi.

İLK TÜP ÇAĞA DENEMESİNDE POZİTİF SONUCA ULAŞILDI

Erden çiftinin arz büyük hayaline kavuşmasını sağlayan ve süreci başarıyla tay tay arabası Prof. Dr. Remzi Abalı, makbul tedaviye dair detayları şu sözlerle aktardı:

“İki nöbet yaşadığı bağan, doğacak yaş ve azalmış yumurta rezervi ile başvuran çiftimize öncelikle ince aynı istimara yaptık. Testis kalitesini tezyit etmek üzere akla yatkın beslenme, nitelikli aymazlık ve sağlıklı yaşam tarzı önerilerini sunduk. Arkası Sıra sıra kaybetmeden akıllıca bir zamanlamayla tulum süt kuzusu tedavisine başladık. Birinci Sınıf tıpkısı yumurta elde ettik ve birinci sınıf benzeri embriyo oluşturduk. İlk denememizde artı sonuca ulaştık ve zinde aynı hamilelik sürecinin peşi sıra çiftimiz kızları Aygüneş’i kucağına aldı.”

KADIN YAŞI HUSYE REZERVİNİ DOĞRUDAN ETKİLER

“Kadınların 35 yaşından sonradan er bezi sayısı ve kalitesi ciddi oranda azalmaya başlar. Kalıtım Bilimi ve çevresel bazı faktörlere merbut kendisine bu değerlerin elan tüvana yaşlarda birlikte azalarak erken yaş dönümü sürecini başlattığı bilinmektedir” diyen Prof. Dr. Remzi Abalı, “Yumurtalık rezervinin azalmasının sunu büyük nedeni yaşın müterakki olmasıdır. Yaşın beraberinde yumurtalıkla ilişik operasyonlar, ışın tedavisi ve kemoterapi, sigara-etil alkol tüketimi, çikolata kisti varlığı, fazla kiloya kapalı obezite ve Turner sendromu haya sayısı ve kalitesinin azalmasında etken alım çalım oynar. Günümüzde ultrasonografi ile yumurtalıkların değerlendirmesi ve kanda Anti Mullerian Hormon (AMH) düzeyinin belirlenmesi sunu akıllıcasına sonucu vermektedir. Er Bezi rezervi mütenakıs kadınlarda natürel yollarla hamilelik oluşmuyorsa tulum çağa tedavisiyle yavru sahibi olmaları mümkündür. Bu problemi zinde kadınlarda apansız fazla haya toplama işlemi gerekebilir. Tüp süt kuzusu tedavisinin tecrübeli hekimler aracılığıyla yapılması dahi başarı için oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

Share: