Mesanesinden 550 gram ağırlığında 20 taş çıkarıldı

– Mesanesinden 550 gram ağırlığında 20 taş çıkarıldı

İdrar yaparken yanma ve bellek ağrısı şikayetiyle gitti, mesanesinden 20 taş çıkarıldı

ÇANAKKALE – Çanakkale’üstelik hacet yaparken yanma ve hatır ağrısı şikayetiyle, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Bevliye Servisine başvuran Hayrettin Gültekin’in ameliyatla mesanesinden bütün ağırlığı 550 gram olan 20 taş çıkarıldı.

Çanakkale’de kıvrak Hayrettin Gültekin, tıpkısı kamer evvel gereklilik yaparken yanma ve kanı ağrısı şikayetiyle, ÇOMÜ Hastanesi Bevliye Servisine başvurdu. Hayrettin Gültekin’in umumi muayenesinde ve tetkiklerde mesanede 20 taş tayin edildi. 18 Son Teşrin Cuma Namazı haset ameliyata alınan Hayrettin Gültekin’in mesanesinden Minimum invaziv cerrahi tekniğiyle 2 santimetre bire bir kesiden 20 taş çıkarıldı.

ÇOMÜ Tababet Fakültesi Bevliye Anabilim Dalı Akademisyen Uzuv Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cabir Düzlük, Hayrettin Gültekin’in 1 ay önceki üroloji servisine idrar yaparken yanma ve bellek ağrısı şikayetiyle başvurduğunu söyledi. Hastalarının umumi muayenesinde ve tetkiklerde mesanede 20’ye andıran çeşitli boyutlarda mütebeddil taşlar saptadıklarını belirten Prof. Dr. Cabir Alan, “Hayrettin beyi ameliyata aldık. Kendisi daha öncede benzeri iç ameliyatı geçirdiği için düşünce bölgesi yapışıktı. Bizlerde 2 santimlik benzeri kesiden 20 taşı çıkardık. Hastamız ameliyatının üçüncü günündü. Bugün da kendisini taburcu ediyoruz” dedi.

Taşların kendilerini boyutları itibariyle çok şaşırttığını anlatan Prof. Dr. Cabir Alan, “Bugüne kadar burada çıkarttığımız genişlik balaban taşlar bunlardı. Tarttığımızda 550 gram geldiğini gördük. Hastamızdan eksik kilogramdan fazla taş çıkarttık diyebiliriz. Çaplara baktığımızda ise 9 santim ebatındaydı. Acun literatürüne baktığımızda bu boyutlarda taşlara kavi rastlanmıyor. Buda ülkemiz adına ender görülen tıpkısı durumdur. Hayrettin satış sağlığına kavuştu. Alışılagelen efrat kabilinden idrarını rahat ayrımsız şekilde yapabilecek” diye konuştu.

Ameliyat sonrası esasen sağlığına kavuşan Hayrettin Gültekin ise, ” Cerrahi Müdahale başarıyla tamamlandı. Hastaneye geldiğimde büyük sıkıntılarım vardı. Cabir hocam salim olsun beni faaliyetler etti. Şuan sağlığıma kavuştuk. Taşları görünce haddinden fazla şaşırdım, şok oldum. Hakeza bire bir uzanım beklemiyordum” şeklinde konuştu.

Share: