Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente hâkim ve feyezan uyarısı geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, ülkemizin kuzey, iç ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve kayran vadi haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın kuzey ve gün doğusu akarsu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli başlamak amacıyla aralıklı bora ve kayran meydan gök curcunalı bora yağışlı, başka yerlerin beş altı bulutlu ve yıldızlı geçeceği tutum ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 memleket üzere zerrin ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce soluk ihtar verildi.

BAŞAT VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile zamanla Doğu Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde domestik adına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara alın (vehleten sel, su baskını, sebep, yağış anında akva rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilişkin okkalı durumlarda kullanılıyor. Bu renkte oranlama edilen meteorolojik fenomen sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çokça müdebbir olunması, edimsel meteorolojik şerait ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Solgun, havada “potansiyel hınç durumu”na bel ediyor. Oranlama edilen meteorolojik hikâye sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat üzerine titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: