Metil alkolde seçme yudum ölüme imdi yaklaştırıyor

Mersin Ağacı Site Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, metil alkol kayran kişide müşahede fonksiyonlarının kaybedilmesinin yanında bağırsak sistemi ve karaciğer fonksiyonunun bozulması ile böbrek yetmezliğine yönelik toksik etkilerin 6-8 saatte ortaya çıkabileceğini söyledi.

Yüzbaşıoğlu, AA muhabirine, yapmacıklı bade tüketen kişilerin sıkça metil etil alkol zehirlenmesi şikayetiyle evgin servislere başvurduğunu söyledi.

Metin alkolün genellikle sanayide kullanıldığını vurgulayan Yüzbaşıoğlu, “İyi bir kimyacı değilseniz metil ile içkide kullanılan etil alkolü ayırt ika şansınız namevcut. Metil alkolden mücehhez içkiler, kokusundan, renginden yahut tadından ayırt edilemiyor.” dedi.

Yüzbaşıoğlu, metil alkol zehirlenmesinin ayrımlı belirtilerle ortaya çıkabildiğini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Metil etil alkol, kanımızda ve karaciğerimizde parçalandıktan sonradan ortaya sâdır maddeler, vücudumuzun cümle sistemlerine kötülük isnat etmek istiyor. Kişinin bilincinin kapanması yahut uykuya eğik olması, çıban ağrısı, tutarak nöbetleri ve müşahede problemleri yaşaması metil etanol zehirlenmesini gösteriyor. Rüyet fonksiyonlarında temelli bozulmanın yanı sıra iç sisteminin ve karaciğer fonksiyonunun bozulması ile böbrek yetmezliğine müteveccih toksik etkiler ortaya çıkacaktır. Metil etil alkol kayran kişide bu şikayetler 6-8 saatte görülebilir.”

Er engelleme majör

Metil alkol zehirlenmesinde erken müdahalenin şanlı olduğunu dile getiren Doç. Dr. Yüzbaşıoğlu, tedavi sürecinin mufassal ve kip olabileceğini aktardı.

Yüzbaşıoğlu, metilin yer ufak kullanımının da tehlikeli afiyet sorunlarına kere açabileceğine dikkati çekerek, “Metil alkolün tahminî 1-2 kaşık kullanılması de müşahede fonksiyonlarının ağız ağıza kaybedilmesine, bu seviyenin üstüne çıkılması ise ölüme yaklaşılmasına kez miftah. Umum beyninde ‘tıpkısı duble’ olarak rapor edilen bade üstelik ahiret yolculuğu için yeterlidir. Dolayısıyla zehirlenmelerde ilk bardağın da ölümle sonuçlanabileceğini bilmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Sahte içkiden ırak durulması gerektiğini belirten Yüzbaşıoğlu, metil alkol zehirlenmesi hasarlarının giderilmesinin yumruk olduğuna meni etti.

Yüzbaşıoğlu, normal şarap ile sahtesinin karıştırılmasının pahal olduğunu belirterek, “Kişiler, sahte içkinin beraberinde normal içkiyi kullandığında ‘panzehrini’ almış gibi görüyorlar amma buut böyle değil. Bu şekilde hastalığı saklasalar birlikte tıpkı müddet sonraları toksik etkiler henüz keskin oluyor. Hastalar, müstacel servislere daha geç geldiği için geç tedaviye vabeste namına daha kalıcı hasarlarla yüz yüze kalıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Share: