Mevhibe desteğiyle ürettikleri “yazı eğesi”ni 7 ülkeye ihraç ediyorlar

Yozgat’ta araba mühendisi iki girişimcinin devletten aldığı mevhibe desteğiyle yerli imkanlarla ürettiği “kanal eğesi” (diş hekimlerinin çizgi tedavisinde kullandığı aygıt) 7 ülkeye satılıyor.

Kader Beceri Üniversitesi Araba Mühendisliği bölümünden 2011’de mezun olan Soylu Kayım, ABD’nin Florida Üniversitesinde araba tasarımı üstüne 2013-2015 yılları beyninde faziletli lisans yaptı.

Kayım, henüz bilahare Nasip Maharet Üniversitesinden arkadaşı Ahmet Başkumandan Motorcu ile diş tedavisinde kullanılan ve Türkiye’da tam üretimi yoksuz hat eğesi (diş hekimlerinin biçim tedavisinde kullandığı alet) açığını kapatmak amacıyla iş başlattı.

İlk yerine Yozgat Bozok Üniversitesi Teknopark bünyesinde şeriklik kuran tüvana girişimciler, AR-GE sürecinin arkası sıra hazırladıkları projeye KOSGEB ve TÜBİTAK’tan 450 bin lira atıfet desteği aldı.

Kent merkezinde kurdukları aynı tesiste yazı eğesi üreten 8 makine tasarlayan girişimciler, kısa sürede sekans üretime geçerek elverişsiz içi ve dışına im satıyor.

50 garip kitap üretiliyor

Şirketin ortaklarından makine faziletli mühendisi Kayım, AA muhabirine, çalışmalara piyasadaki açığı görerek başladıklarını söyledi.

Türkiye’birlikte projeyi hazırladıkları 2015’te yol eğesi üretimi olmadığını belirten Kayım, “Kanal eğesini gidermek için makinesini dahi geliştirmemiz gerekti zira piyasada yol eğesi üreten makine bulunmuyordu.” dedi.

Kayım, AR-GE sürecinin arkası sıra seri üretime geçtiklerini anlatarak, “2 kişiyle başlayan projemiz şu anda 13 çalışanımızla devam ediyor. Üretim makinelerimizin tüm, hep kodlamaları ve programlaması bize ilişkin. Bu makinelerle 50 garip nişane üretiyoruz.” diye konuştu.

7 ülkeye ihraç ediliyor

Yol eğesinin diş biçim tedavisinde geçer yayın olduğunu nâkil Kayım, şunları kaydetti:

“Müşterimiz diş hekimleri ve kavşak diş sağlığı merkezleri. 2015’te bu iz tamamen ithal ediliyordu. Biz bu ürünü yerlileştirmek amacıyla firmamızı kurduk. Bu amaçla da hem makinesini hem de ürünlerimizi geliştirdik. Piyasada ithalatı galiba ayrımsız oranda durdurduğumuzu düşünüyoruz. Bu amaçla bile talih ekonomisine katkımız oldu, olmaya birlikte devam edecek. İran, Kazakistan, İtalya, İngiltere, Irak, Özbekistan ve Kosova’ya ihraç yapıyoruz.”

Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bozok Teknopark Umumi Müdürü Prof. Dr. Şenol Atak dahi firmanın Bozok Teknopark’ın altyapısını kullandığını dile getirerek, “Alanında yaptığı üretimle Türkiye’deki önce firmalardan. Bire Bir teknopark şirketinin büyüklük ekonomisine nasıl katkı yapacağının bildirme evire çevire örneklerinden birisidir. Firma sahiplerini, bu girişimciliklerinden ufuk tebrik ediyorum. Firmamızın büyümesi ve ekonomiye yardım yapması bizleri gururlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: