Mevsimlik ekincilik işçilerinin dayanabilen fındık mesaisi sürüyor

Doğu ve Güneydoğu illerden Cıvıl Cıvıl’ya gelerek fındık hasadında müteharrik kısaca 15 bin sezonluk ekincilik işçisi vahim himmet harcıyor.

Ağustos başından itibaren fındık hasadı amacıyla kente mevrut ekincilik işçileri, Kargaşa Valiliğince Altınordu, Fatsa, Perşembe ve Ünye ilçelerinde belirlenen konaklama yerlerinde çadırlarını kurdu.

Çadırlarda mütezayit işçiler sabahleyin erken saatlerde bahçelere giderek günlüğü 250-300 liradan fındık hasadı yapıyor. Çadırda kalan karı üyeleri ise dönüş boyunca kovanlık ve aşındırmak hazırlığı gibi işlerle uğraşıyor.

Geçimlerini sağlamak üzere yılın 6 ayını evlerinden uzakta geçiren aileler, ekim böylelikle evlerine dönüyor.

Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları ise ebeveynleri çalışırken mürebbi faaliyetlere katılıyor. Himmet ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı ile Arsıulusal Say Örgütünce Türkiye’dahi mevsimsel fındık tarımında bala işçiliğiyle mücadeleye müteveccih sürdürülen proje kapsamında, işçilerin çocukları amacıyla eğitim olanakları hazırlandı. “Bala İşçiliğinin Fındıkta Önlenmesi Projesi” kapsamında görevlendirilen öğretmenler yoluyla çocuklara eğitim veriliyor.

İşçiler ve aileleri, İl Sağlık Müdürlüğünün görevlendirdiği ekipler eliyle bile uyumlu namına esenlik kontrolünden geçiriliyor.

“Fındık bizim için savsaklamak parası emretmek”

Ekincilik işçisi Mehmet Ersoy, AA muhabirine, Kalaba’ya iki yıldır fındık toplamaya geldiğini söyledi.

Ersoy, 10 nefis karı olduklarını belirterek, “Fındık bizim üzere savmak parası demek. İş üzere buraya geldik. 15 gündür buradayız. 10 gündür dahi fındık topluyoruz. Böylecene paramızı kazanıyoruz.” dedi.

Çeşitli afiyet sorunları mevcut eşi ile fındık toplayan Kadriye Göçer ise eşinin 5 yol cerrahi müdahale olduğunu anlatım etti.

Kendisinin dahi diz kapağından operasyon edildiğini anlatan Göçer, “Borcumuz var. Borcumuzu ödemek amacıyla hasada geldik. Çalışırsak savuşturmak yeriz, çalışmazsak yiyemeyiz. Henüz evvel hiç fındığa gelmemiştim. Bu yıl ilk defa geldim.” diye konuştu.

“Nisanda çıkıp, kasıma akıllıca evimize gidiyoruz”

Sinan Cebbar birlikte 3 yıldır Karadeniz’e fındık toplamaya geldiğini aktararak, “Bu yıl amal geç başladı. Tıpkısı haftadır fındık topluyoruz. Kısaca tıpkı kamer burada kalmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ekmek mücadelesi amacıyla nisanda memleketten çıktıklarını dile getiren Cebbar, şunları söyledi:

” Erzincan’bile şeker pancarı çapasını yapıyoruz. Oradan Kahramanmaraş Elbistan’a geçiyoruz. Nohut ve cılban topluyoruz. Oradan Malatya’ya kayısıya gidiyoruz. Malatya’dan Kalaba’ya geldik. Burada fındık topladıktan sonradan Erzincan’a şeker hastalığı pancarı sökmeye gideceğiz. Nisanda çıkıp, kasıma akla yatkın evimize gidiyoruz. Fındık bizim amacıyla itilaf emreylemek. Buraya çocuklarım ve ailemle 7 şahıs geldik. İnşallah beklediğimiz kadar bire bir mevsim müstehap.”

Gittikleri yerlerde çadırlarını kurup bire bir düzen oluşturduklarına belen fail Doğan Arslan da Ordu’ya ilk kez fındık toplamaya geldiğini söyledi.

Aslan, kente geleli biraz ahit olduğunu belirterek, “Elan on paralık işe gitmedim. 8 şahsiyet tıpkı sülale namına geldik. Hasat muktedir olmak için bekleyişimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Kerim Gezer ise sistem kadar kendilerinin bile ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, “Cıvıl Cıvıl’birlikte, çocuklarımızı daha bereketli şartlarda okutabilmek için bulunuyoruz. Burada tamam yetkililer ellerinden geldiğince bize koruyucu oluyor. Allah hepsinden razı olsun.” diye konuştu.

Tahminî 10 yıldır bölgeye fındık hasadı için geldiklerini rapor eden Gezer, bundan sonraki yıllarda bile geleceklerini sözlerine ekledi.Share: