Mezar taşları dahi bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya bile var 7 bin liraya da

Akıbet dönemde peş peşe gelen zamlardan, hece taşı fiyatları de nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 100 artım ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde benzeri mezar topluluk fiyatı 7 bin ile 80 bin TL beyninde uymazlık gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazen müşterilerden ilginç talepler da geliyor. Mermer ustalarına bakarak, bazı müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını boş bıraktırıyor. Ölümünden bilahare güneş eklenip gelecek dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN DÜŞÜK OYUNTU FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artım hakkında açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Zarif, “Çukur yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte yıl çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, deminden ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzdelik 100 zam oldu ve taşların maliyeti haddinden fazla arttı. Mezar takımını güzeşte sene bin 200 ile bin 500 TL ortada alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teyit fiyatı genişlik düşük 7 bin TL. Sunu faziletkâr pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en üst zam yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar marifetiyle enteresan tekliflerin geldiğini tamlayan Beğenilir, “Daha önceki yakını camit şahıslar, mezarı açabilir misiniz kullanmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Aynı de gâh vatandaşlar ölmeden evvel oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda mevlit tarihi gibi yazılması gerekenleri yazıyoruz, son yerinde ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN ÇOK ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’üstelik değişik kırat ve desenlerde mermer, kireç taşı, pamuk taşı oluşumlu kalker, yığışım, breş ve magmasal asıllı kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında zevk kazanabilecek nitelikte saf taş çeşidine sahip olan Türkiye’bile, rezervler Küçük Asya ve Trakya süresince açık aynı bölgeye yayılmış durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Ege Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzdelik 26, İç Küçük Asya yüzdelik 11, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde yaklaşık bin 500 skor katıksız taş ocağı, fabrika ölçeğinde cıvıltı gösteren 2 bin bünye, ılımlı ve aşağı ölçekli 9 bin işlik cümbüş gösteriyor. Üretimin yeryüzü aşkin olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla adına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, tam üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Kazançlı mermer yataklarının bulunduğu ayrıksı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: