MISIR’DAN YOLA ÇIKAN GEMİDE KAYBOLAN MÜHENDİS İÇİN GÖZÜ YAŞLI BEKLEYİŞ

MISIR’ın Suez Limanı’nda çıpa alıp çıplak denize açılan denge gemisinde kaybolan makine mühendisi Yiğit Acara’dan (24), 9 gündür bilgelik alınamıyor. Dışişleri ile Iblağ ve Altyapı Bakanlıklarının ülkede başlatılan kontrol-istirdat çalışmalarını strateji ettiği Çevik’ın Giresun’bile aktif ailesi, çocuklarından ati haberi umutla bekliyor.

Darı’ın Suez Limanı’ndan çipo düz gemide 4’üncü mühendis olarak etkin gemi ve araba mühendisi Alp Acara’ın, 7 Eylül günü akşam ezanı saatlerinde gemide kaybolduğu belirlendi. Süveyş Kanalı’nı geçip, degaje denizde seyreden gemide mürettebatın aramalarında Acar, bulanamadı. Kahire Büyükelçiliği’nce Darı makamlarına bilgi sunulan olayla ilgili başlatılan arama-kurtarma faaliyetlerine açıktan de bindi olunması irade edildi. Kaybolduğu dolaşma saat 14.30’de gemide görüldüğü öğrenilen mühendis üzere gidilen rota üzerinde kontrol çalışmaları sürüyor.

Dışişleri ile Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlıklarının ülkede başlatılan kontrol-kurtarma çalışmalarını izlem ettiği gemicinin Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde ümitli bekleyişini sürdüren abla annesi Gönül ve öğretmen babası Sinan Acara, kaybolan çocuklarının bulunmasını istiyor.

‘YÜREĞİM YANIYOR?

Çocuğu ile en son görüşmesini anlatan Sinan Enerjik, En Son görüşmemizde oğlum gitmesen havalar biraz daha ılısa dedik. ‘İlla babacım gideceğim, bu benim mesleğim. Işlemek istiyorum’ dedi. Ayın 5’inde geminin kaptanıyla Mısır’a gittiler. Gemiye binince görüştük. İlk gün namına ‘dinlen’ denmiş. Oğlum üstelik kamarasına gidip istirahate çekilmiş. Devrisi ahit oğlumu aradık, ulaşamadık, beyninde bulunmayan. Devletimiz, dizge bizleri aradı, Cumhur Reisi danışmanı aradı. Sayın Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz var. Çocuğum bulunsun istiyorum. Yüreğim yanıyor. Cumhurbaşkanım, aramalar genişletilsin. Devletime, herkese teşekkür ederim. Milletimiz dualarını esirgemesin dedi.

Elinde oğlunun fotoğrafıyla yaş döken Gönül Acara birlikte Çocuğum bulunsun, ayrıksı benzeri madde istemiyorum. Çocuğumu oralarda bırakmasınlar. Cumhurbaşkanımıza, devletimize güveniyoruz. Bizi serbest bırakmasınlar. Aramalar bitmeme etsin diye konuştu.

‘ULUSLARARASI KONTROL-ISTIRDAT FAALİYETİ BAŞLATILDI’

Geminin sınırlı olduğu Movers Denizcilik’ten konuyla ait açıklamada ise şu ifadelere meydan verilmişti

Son evre hızlı ayrımsız seklide ferdî ve arsıulusal ayrımsız arama-kurtarma faaliyeti başlatılmıştır. Taharri faaliyetlerinin elan deli dolu yürütülmesi gereği ve taleplerimiz üzerine, sürecin bildirme esasen bu yana bize nazik bindi olan Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı Ankara Ana Taharri Istirdat Merkezimiz ve Dışişleri Bakanlığımızın talebi üstüne Kahire Büyükelçiliğimiz vasıtasıyla Mısır makamlarına bilgelik verilerek taharri-kurtarma faaliyetlerine açıktan de bindi olunması istek edilmiştir. Bu kapsamda, yerel taharri-kurtarma faaliyetleri halen sürdürülmekte olup, zayi personelimizin tıpkısı zaman geçmiş bulunmasına olan inanç ve umudumuzu korumaktayız. Kardeşimiz üzere sizlerin da dualarınızı kalık etmeyeceğinizi umarak, ortaya konan bu nazik ceht sonucunda gür haberler almayı ümit ediyoruz. Ayrıca zayi personelimizin, altın ailesi ile de mümasil bağlantı ve irtibatta kalarak kendilerini gelişmelerden daima apaydın ediyoruz.Share: