MİT tırları davasında değişmeyen

Adana ve Hatay’üstelik MİT’e ait tırların durdurulmasını ve aranmasını birleştirme ettikleri iddiasıyla yargılanan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sorumlusu 9 sanıktan 6’sı, 8 yıl 9 ay ile 18 sene arasında değişen mahbes cezasına çarptırıldı.

Adana 13. Bati Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, FETÖ’nün darbe girişimini Ileri Uç Oyuncusu Üssü’nden başöğretmen sanıklardan örgütün güya “açıkgöz sorumlusu” Nurettin Oruç ile özge sanıklar Yasin Yalçınkaya ve Halil Kahraman cezaevinden Ses ve Fon Bilişim Sistemi ile katıldı.

Mahkeme heyeti, Nurettin Oruç’u “Devletin güvenliğine ve açık oturum yararlarına ait bilgileri uydurmak” suçundan 8 sene, “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişik bilgileri göstermek” suçundan 10 yıl oluşmak için toplamda 18 yıl, sanık Halil Yiğit’i “silahlı terör örgütüne uzuv tutmak” suçundan 10 sene 6 kamer, “Devletin güvenliğine ve açık oturum yararlarına ilgilendiren bilgileri hatırlamak” suçundan 6 yıl tevessül etmek amacıyla toplamda 16 sene 6 kamer, sanık Abdurrahman Özdemir’i “Devletin güvenliğine ve panel yararlarına ilgili bilgileri icat etmek” suçundan 5 yıl, “Devletin güvenliğine ve açık oturum yararlarına ait bilgileri açıklamak” suçundan ise 5 yıl 10 kamer girmek amacıyla toplamda 10 sene 10 kamer mahpushane cezasına mahkum etti.

Sanıklardan Berkant Vazıh, “silahlı yıldırı örgütüne örgen koyulmak” suçundan 10 sene 6 ay, Hasan Pervin ve Arif Danacı birlikte 8 sene 9’ar ay mahpushane cezasına çarptırıldı. Ayrıca sanık Berkant Aydın üzerine tutuklanmak üzere yakalama emri çıkarılmasına hükmedildi.

Sanık Kaan Kürşat Karaahmetoğlu’nun ise konusunda atılı suçları işlediğinin çakılı olmaması gerekçesiyle beraatına, sanıklar Soner Yıldırım ve Yasin Yalçınkaya için ise “tekrarlanmış müdrike” olduğu gerekçesiyle davanın reddine değişmeyen verildi. – ADANA

Share: