Mithat Sancar: “Reisicumhur Adayımızı Tayin Mekanizmalarımız Kilitsiz Küreksiz ve Şeffaf Bir Tarzda Çalışmalarına Başlamıştır”

HDP Kayırıcı Umumi Başkanı Mithat Sancar, partisinin güzeşte yapılan Tarz Yürütme Müesses (MYK) toplantısında Reisicumhur aday kriterlerini belirlediklerini kaydederek “Zat adayımız üzere üstelik bu niteliklere akıllıca anatomi arayışını başlattık… Reisicumhur adayımızı belirleme mekanizmalarımız yalınlık ve transparan bire bir tarzda çalışmalarına başlamıştır. Ki hangi tartışmayı yürütürse yürütsün, ki ne hesabı yaparsa yapsın biz önümüze bakacağız, yolumuzda yürüyeceğiz. Halklarımızla gelişigüzel açtığımız yolu canlı ve kararlı bire bir şekilde büyütmeye ve bu yolda ilerlemeye bitmeme edeceğiz” dedi.

HDP Adam Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin ekip toplantısında gündemdeki konulara ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya, Gezi aileleri, ODTÜ öğrencileri ve mezunları ile HDP’nin yerli yöneticileri katıldı.

Sancar, “Seyahat aileleri aramızda. Buradan Gezi tutuklularını, esasen rehinelerini söylemek henüz akilane, Seyahat rehinelerini ve ailelerini ego dahi ilgiyle selamlıyorum. Yolculuk davasında özgürlükleri aylardır gasp edilen arkadaşlarımız için bir anda hürriyet, ülke için çabukça adalet. Müstacel demokrasi taleplerini reklam etmek amacıyla buradalar. Tığ da bu sese patırtılı olmaktan öz saygı duyuyoruz. Anlı Şanlı geldiniz” diye niteleyerek aileleri selamladı.

Sancar’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“GEZİ GÜNLERİNİN HEYECANINI SELAMLIYORUM: Bu topraklarda nehir kabilinden gelişigüzel şehirde yükselen, büyüyen bu itiraz dalgasını; organize, örgütsüz başat kabilinden akıp giden o ayaklanma dalgasını, Yolculuk günlerinin heyecanını, coşkusunu buradan ben birlikte selamlıyorum. Bu hatırayı etkin tutacağımızı, bu birikimi seçkin fırsatta hatırlatacağımızı ve harlatmak amacıyla elimizden geleni yapacağımızı sizlere buradan duyuruyorum.

KAVALA, ATALAY, YAPICI, ALP, MATER, ALTINAY, ÖZERDEN…: Bir selamımız birlikte mapus duvarlarının arkasındaki dostlarımıza. Kâffesi bir zamanda zatî dostlarım olan amma bunun ötesinde bütünü savaş insanı, üzeri eğmeyen, özgürlük direnişçileri olan Osman Kavala, Fert Atalay, Parlatılmış Olumlu, Tayfun Kahraman, Mahmur Çiçeği Mater, Mürtefi Kağan Altınay, Mine Özerden… Sizlere üstelik canevi dolusu esenleme olsun buradan.

SİZLERLE BİRLİKTEYİZ, MÜCADELENİZ MÜCADELEMİZDİR: Aramızda ODTÜ bileşenlerinin ve Ankaralıların talebini dile getiren savaş arkadaşları birlikte var. ODTÜ bileşenlerinin ve mücadelesinin talebini haddinden fazla dolgunca biliyoruz. ODTÜ ormanından geçmesi planlanan Bilkent-İncek Bulvarı Kasaba Yolu bağlantı projesinin yani köken adıyla getirim yolu projesinin ihalesinin iptalini istiyorlar. Ankara’nın kent ortamında küsurat serencam ormanı, ODTÜ ormanı bulunmayan edilmek isteniyor. Bu uğraş dahi tüm bu getirim ve talan politikasına karşıdır. Sizlerle birlikteyiz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Sizleri da mücadelenizden ve inanlı yürüyüşünüzden yağlık kutluyor, selamlıyorum.

ÇOK SAYIDA GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI: Bu sabahleyin eskimemiş bire bir bakı dalgasıyla uyandık. Misyon gazeteciler, bağımsız matbuat emekçiler. Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa ve Mardin’üstelik; Mezopotamya Olgun Ajansı ve Jinnews Bilgelik Ajansı çalışanlarının evlerine baskınlar yapıldı. Alfabe işleri müdürleri, eş muhabirlerin dahi aralarında bulunduğu çokça sayıda gazeteci gözaltına makbuz. Dominant sırasında gazetecilere zırh doğrultma, olumsuz kelepçe, yere yatırma kabil veriş yapıldığı de yansıyan haberler ortada.

BU İKTİDAR, DARBECİ BİR İKTİDARDIR DİYORUZ: Sansür yasasının yürürlüğe girmesinin anında peşi sıra gerçekleşen bu işler tesadüf değil. Mugayir basını ve toplumu susturma planının aynı parçasıdır bu. Halkın bili alma özgürlüğe ayrımsız saldırıdır bu. İktidar, seçimler yaklaştıkça toplumu gidermek, muhalifleri kısmak amacıyla bu operasyonlara devam edecek dedik. Bunu biliyoruz. Amma töz mücadelesi karşısında başarılı olamayacaklarını de bütün söyledik, tıpkısı posta daha söylüyoruz. Bu iktidar, darbeci ayrımsız iktidardır diyoruz.

BUNDAN HENÜZ KAPSAMLI DARBECİ ZİHNİYET EVET MU: Siyasete, basına, emekçiye, hak arayanlara çarpış yapıyor. Bundan henüz şümullü darbeci bire bir basiret tamam mu? Amma tek darbeci feraset ve yönetim, kalburüstü olamamıştır. Vakit Kaybetmeden toplumlara güç bedeller yaşatmış ve ülkede büyük tahribatlar yaratarak çekip gitmiştir. Bu iktidarın sonu dahi böyle olacaktır. Bu ülkeye verdiği zararları, tahribatları geciktirmek bizim boynumuzun borcudur. Bizler tüm birlikte bu darbeci iktidara karşı kuma mücadeleyi büyüterek geleceği karanlıktan kurtaran, aydınlığa çıkaran yolun yolcularıyız. Bu yolda bilcümle birlikte yürüyoruz.

BÜTÜN AÇIKLIĞI İLE DİLE GETİRDİK: Benzeri metni, seçimlere ait tutumumuzu içeren 27 Eylül 2021’birlikte kamuoyuyla paylaştık. Burada seçim stratejimiz hep açıklığı ile düz alıyor. De, stratejisini bu kadar örtüsüz zar bizden bambaşka tümen dahi olmadı. Bizler hangi demiştik yasama kurulu seçimleri amacıyla; el erki ittifakı şiarıyla halklar ve hazar ittifakı, eş dayanışması ve ittifakı, ekoloji ittifakı anlayışı temelinde toplumsal ve panel tehalüf; himmet, avrat ve cahillik hareketleriyle yeryüzü serbest birlikteliği ve ortak savaşım zeminini halk kararlılığımız var dedik. Bunun dışında yasama kurulu seçimleri üzere temas barışma süresince kayran alma arayışımızın ve anlayışımızın bulunmadığını birlikte hep açıklığı ile dile getirdik.

İLKELER VE YÖNTEMLERİN TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNE İNANCINDAYIZ DEDİK: Keyfiliği ve zorbalığı kurumsallaştırıp kalıcılaştırmayı hedefleyen ve yaşadığımız çoklu krizin ve çözümsüzlüğün gerçek kaynağı olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ve bu sistemi besleyen yapıları değişmek istiyoruz. Amacımız hep kuvvetleri ve nihai karar yetkisini tıpkı kişide birleştiren bu otoriter ve tekçi sistemin hesabına hareketli demokrasinin, çoğulcu demokratik sistemin üretim edilmesini sağlamaktır dedik. İşte bu zihin ile Cumhurbaşkanlığı seçimi için üstelik ne yöntemi benimsediğimizi car ettik. Dedik kim Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkesel buluşmaların gerçekleşmesi, HDP seçmenlerinin ülkenin geleceğini belirleyici bire bir role cemaat olmaları dolayısıyla serencam etap günceldir. Bunu ta Eylül 2021’üstelik söylüyoruz. İster HDP’li gerek başka ayrımsız namzet olsun esame hesabına ilkelerin, yöntemlerin tartışılmasının muktezi olduğu inancındayız dedik. Çünkü demokratik inkılap eşhas vasıtasıyla değil, ilkeler ve yöntemler üstünde meşveret ve anlaşma aracılığıyla gerçekleşebilir.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ: Basitçesi, tekraren söyledik ama bunu amma esasen edelim. Tamamıyla bu montaj meraklılarına benzeri cevap olsun ve boşuna uğraşmaya bitmeme etmesinler diye niteleyerek. Doğrudan diyalog ve bulutsuz konuşma ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde eş namzet fikrine açığız. Bu çerçevede açık oturum muhalefete ve el erki güçlerine çağrı yapmış olduk. Bu çağrımıza denk bulamazsak dedik, diğer seçenekler üzerinde çalışmaya bitmeme edeceğiz. Yani bizler önerimizi yaptık, çağrıda bulunduk. Şimdi tıpkı kenara geçip oturuyoruz demedik. Türkiye’bile demokratik dönüşüme revan yolu boşaltmak üzere siyasi sorumluluğun bilincinde bire bir gurur geliştirdik. Maalesef bu önerimiz hak ettiği ölçüde tartışılmadı. evet özünden saptırıldı ya üstelik kulak ardı edildi.

OTURUP BEKLEMEDİK: Teklif ve çağrımızın değer bulmaması halinde Cumhurbaşkanlığı seçimine öz adayımızla girmemizin bildirme büyük dalgalı namına gündemimizde saha aldığını sıkça hatırlatmak zorunda kaldık. Bittabi deklarasyonumuzu yayınlandık ve çağrımızı yaptıktan sonra oturup beklemedik; çalışmaları çok boyutlu tıpkısı şekilde devam ettirdik. Tabanımız ile buluşmalar gerçekleştirdik. Demokratlık güçleri namına nitelendirdiğimiz çevre ve kurumlarla istişareler yaptık. Kurullarımız ile çalışmalar yürüttük, komisyonlar kurduk. Deminden bu icraat anlaşılan ayrımsız olgunluğa ulaştı. Saftirik MYK toplantımızın sunma muhteşem gündem maddesi bu idi. Bu konuda biraz geçmiş anlattığım Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerine geldiğimiz aşamayı halklarımız ile paylaşma kararı aldık. Bu kararın birbirini bitiren iki boyutu var.

CUMHURBANI ADAYNIDA ARADIĞIMIZ NİTELİKLERİ BELİRLEDİK: Öncelikle bu geçiş süreci akıbet rütbe ciddi. Cumhurbaşkanlığı seçimi, dirimsel önemde. Bunun farkındayız. Amma aynı zamanda demokratik sorumluluğu birlikte dikkate düz üste bunun gereklerini titizlikle, eksizsiz namına getirmeye etkin bire bir fırka namına cereyan ediyoruz. Reisicumhur adayında aradığımız nitelikleri belirledik. Aslında eskimemiş değil bunlar. Ama yine de hatırlatmak istiyorum. Geçiş sürecinin gerekliliklerini adına getirebilecek demokratik dönüşümün önünü açabilecek bire bir aday profili çıkardık. Bundan önceki konuşmalarımızda ve 27 Ilkgüz deklarasyonumuzda düzlük alan başlıklara baktığınızda bu Cumhurbaşkanı adayının hangi niteliklere eş olması gerektiğini istediğimizi bulutsuz görebilirsiniz.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’NİN LAĞVEDİLMESİNİ SAVUNUYORUZ: BIR DEFA faal demokrasiden yana olacak. Yani takkadak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yerine saylav sistemi getirmenin ehliyetli olmadığını söylüyoruz. Yerel el erki ile bütün tıpkısı yaşayan demokratlık arzu ediyoruz. Vekil sistem talebimiz üstelik bunun ortamında yer alıyor. Biz de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin lağvedilmesini savunuyoruz. Bunu arzu ediyoruz, bunun amacıyla çalışıyoruz. Kuşkusuz tarafsız ve özgür karar birlikte taleplerimiz beyninde vadi alıyor. Yargının siyasallaştırılmasının, siyasal kuvvet tarafından toplumu sindirme ve demokratik siyaseti arıtma etme aracı olarak kullanılmasının sonucu olan siyasi sav ve hükümlerin bilcümle neticeleri ile birlikte geçersiz kılınması talebimiz var. Tıpkısı Reisicumhur adayı bunu taahhüt etmeli, diri benzeri şekilde bu konuda topluma garanti vermeli.

KÜRT SORUNUNDA DEMOKRATİK ÇÖZÜME İNANACAK: Kayyum rejimini değil, ahali iradesini tereddütsüz savunacak ve bunun hayata geçmesi amacıyla da tartı üstlenecek. Kürt sorununda demokratik çözüme inanacak. Bunun gereklerini adına getireceğine dair tıpkı ilgiyle vakfe sergileyecek. ve gene ağırbaşlılık üstlenmeye hazır olacak. Aut politikada barışsever yolu tutulmak hakeza tıpkı Cumhurbaşkanı adayı üzere bizler itibarıyla vazgeçilmez niteliklerden biridir… Ekonomide doğruluk… Kapsamlı benzeri başlıktır, toplumsal hak bu programın, adil paylaşım, bu talebin talebidir. Bu bile gene Cumhurbaşkanı adayının savunması müstelzim tıpkı program olacaktır. Amme yönetiminde değim. Doğaya ve ekolojik sistemine saygılı ve hassas doğmak da böyle Reisicumhur açısından, bizler bakımından vazgeçilmez tıpkısı özelliktir. Gençler için mutlak hayat. Elden sloganlar değil konkre programlar ve çokça kıpırdak çekim ortaya koymasını bekleriz.

UYGUN İSİM ARAYIŞINI BAŞLATTIK: Adayın bu nitelikleri taşıması gerektiğini söylüyoruz. Özlük adayımız için birlikte bu niteliklere akla yatkın insanoğlu arayışını başlattık. Mektep Çocuğu MYK toplantımızda aldığımız kararın ikinci boyutu budur. Yani bu niteliklere topluluk tıpkısı aday çıkartmak üzere mekanizmalarımızın işleyişini hızlandırma ve çalışmalarımızı sıklaştırma. Demincek bu yola girdik. Bu çalışmaları eş güdümlü söylemek için bu asamble oluşturmuştuk. Şimdi esasen bilcümle ciddi meselelerde olduğu kadar uygulandığımız yöntemi hayata geçirmeye başlıyoruz. Bu formül birlikte tabanımız ile buluşma, demokrasi çevrelerle müracaat, kurullarımız ile ağız dalaşı. Bilcümle bunları şimdi imdi kamuoyunun ve halklarımızın daha celi göreceği ve henüz çok bilgilenebileceği benzeri tarzda yapacağız. Kendi adayımızı çıkartma çalışmalarını kamuoyunun bilgisi ve kontrollü katılımı yöntemiyle yürüteceğiz.

CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZI BELİRLEME MEKANİZMALARIMIZ ÇALIŞMALARINA BAŞLAMIŞTIR: Cumhurbaşkanı adayını tayin tartışmalarını tabiatıyla sözleşme bünyesinde üstelik tartışacağız. İttifak bünyesinde yürüteceğimiz tartışma, müşavere üstelik Cumhur Reisi adayımızı tespit yöntemimizin temellerindendir. Bütün bu saydıklarım ve söylediklerim, 27 Eylül 2021 tarihli deklarasyonda belirttiğimiz temel stratejiden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Bilakis murat stratejimizin ruhundan sapmadan bunu somutlaştırma ve akıbet müşteri etkiye kavuşturmaktır. Hedefimiz da bellidir; denk yurttaşlığa, emeğin haklarına, özgürlüğe ve barışa dayalı demokratik cumhuriyetin inşasının yolunu yarmak. İşte bilcümle çalışmalarında ana garaz budur. Buralardan manşet çakmak isteyen gazetecilere destek olmak üzere aynı yekpare yazdım ama esasen dahi onlar istediklerini yapacaklar, yapmalılar. Özcesi, Cumhur Reisi adayımızı belirleme mekanizmalarımız belirgin ve asetat tıpkısı tarzda çalışmalarına başlamıştır. Ki hangi tartışmayı yürütürse yürütsün, ki ne hesabı yaparsa yapsın biz önümüze bakacağız, yolumuzda yürüyeceğiz. Halklarımızla gelişigüzel açtığımız yolu işlek ve azimli aynı şekilde büyütmeye ve bu yolda ilerlemeye bitmeme edeceğiz.

SELAM OLSUN SEVGİLİ BIREY: Canan Fert Atalay arkadaşımız, bizi telefonda dinliyormuş. Canan Meral (HDP Takım Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş) arkadaşım söyledi. Selam olsun canan Fert. Gezi adına, Soma’birlikte katledilen canlar namına, bu alkışlar sana ve savaşım arkadaşlarına geliyor.

ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARMASI STABIL GIBI DEĞİL, ARASINDA TAVŞAN BULUNMAYAN, HEPSİ ÇALINDI: AKP Umumi Başkanı, Diyarbakır’a gitti. Geçen aynı televizyon programında söyledim, ‘ne bekliyorsunuz’ diyerek. Ego birlikte şapkadan tavşan çıkarması çıktı mukavemetli gibi değil, çünkü beyninde tavşan yok, hepsi çalındı. Evet ne yapabilir? Bire Bir bir tane şansı var onu deneyecek herhalde dedim. Şapkadan tavşan çıkartmak isteyecektir. Onu da başaramadı. Zihniyetini aynen orada üstelik başka ifadelerle sürdürdü. Burada kendisinin ekip toplantısının, 5, 10, 15 yavru laflarının tesadüf olmadığını söylüyoruz. Doğru değil bir zihniyetin devamı bu. Temelinde ırkçılık yatıyor. Koca mühendisliği diye niteleyerek tarif ediyoruz, haddinden fazla büyükler bulunuyor. Doğrudur, büyükler kaçıyor. Ama isim mühendisliği modern Türkiye’nin şifresidir desek bu sistemin, anahtarlarının, kilitlerinin hangi olduğunu de görebiliriz. Kürt halkına yönelik bu politikaların tarihi eskidir, biliyoruz.”

Share: