Mücahede ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Bilgin, Kırşehir’de 35. Ahilik Haftası kapanış töreninde konuştu Açıklaması

Faaliyet ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin, “Önümüzdeki aralıkta birlikte emekçilerimizi sevindirecek duyum vereceğiz. Onları pahalılık karşısında ezdirmeyeceğiz.” dedi.

Vekil Bilimci, Kırşehir’de katıldığı 35. Cömertlik Haftası kutlamalarının resmi kapanış töreninde, Alparslan’ın Anadolu’yu fethettikten sonra burada değme sektörün mensur edilmesi gerektiğini ve bunun temelinde de üretim olduğunu söyledi.

Ahilik teşkilatı ve Cömert Evran’ın bu üretime katkı sağlayıcı sunma mehabetli unsurlardan olduğunu belirten Bilgin, şunları kaydetti:

“Hesaplı hayatı düzenleme, ekonomide, üretimi, tüketimi, ticareti bilcümle iş hayatını düzenleme, bu yolun başındaki ilk problemdi ve bu sorunun çözülmesi gerekiyordu. Kardeş Evran, bu sorunun çözüldüğünün ve evrensel ilkelere dayanarak çözüldüğünün adıdır. Yani bu ülkede üretimin ilkelerinin kurulması, Ahilik dediğimiz şey, birincisi budur. Üretimin ne ülkelere ne ahlaki, hangi insani ilkelere dayalı adına çözüleceğinin cevabını vermiştir. İkincisi benzeri eğitim sistemi kurmuştur. İnsan her şeyden geçmiş özlük insanlık değerlerini öğrenmelidir. Cömertlik hakeza benzeri eğitim sistemini böyle bir ahlakı nesir etmiştir. Üçüncüsü aynı dayanışmadır. Yani üretime katılan herkesin alay malay başaracağı, üretimin aynı bütün olduğu ticaretle zanaatın tıpkısı bütün olduğunun gösterilmesi ve bunun bile ancak tesanüt sayesinde gerçekleştirilmesinin adıdır.”

“Türkler Anadolu’de tesadüfen yaşamıyor”

Âlim, Ahiliğin iş hayatını düzenleyen bugünkü çağcıl anlamda sendikacılığın de temellerini, esas ilkelerini ortamında barındıran bir kurum olduğunu dile getirdi.

Türklerin, Anadolu’de yaşayıp yaşamayacakları sorusunun sunu esaslı cevaplarından birinin bu topraklarda verildiğini ve 800 yıldır sunulan bu cevabın yaşadığını vurgulayan Bilgin, “Türkler Anadolu’bile tesadüfen yaşamıyor. Türkler Anadolu’üstelik bibi tarihin ve sosyolojinin konusudurlar. Bizden geçmiş uygarlıklar kimin konusudur? Arkeolojinin konusudurlar. Kavuşum altına inmişlerdir. Imdi onlar etkin kültürler değildir. Türk kültürü canlıdır ve dirimlik eğitimi bitmeme etmektedir.” diyerek konuştu.

Bilimci, Türkiye’nin ekonomideki büyümesinin sürdürdüğünü vurgulayarak şöyle bitmeme etti:

“Türkiye bugün kestirmece 250 milyar dolar dış satım fail bire bir ekonomiye sahiptir. Biliyorsunuz pandemi sonrasında dünyada en çabuk büyüyen 2 ekonomiden biri oldu. Zaman birlikte geçtiğimiz 2 çeyrekte Türk ekonomisi büyümesini sürdürdü. 7,5, 7,6 oranında başka arınmış milli hasılasını artırdı. Dahi enflasyona rağmen da dünyada tedarik zinciri denilen esas üretim mallarının üretim alanlarına taşınmasını sağlayan zincirdeki kopmalara ve sorunlara rağmen Türkiye bunları başarıyor. Türkiye için devam haysiyet. Elbette sorunlarımız var. Enflasyon sorunu var. Tabii esnafın itimat sorunları var ama Türkiye bunları yavaş yavaş çözerek için bitmeme ediyor.”

Hele çalışanlara ve emekçilere evire çevire istihbarat atfetmek istediğini anlatan Bilgin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birincisi şu, hele esnafa şurası söyleyeyim, esnafımızın yüz yüze olduğu emeklilikle ilgilendiren sorunları çözeceğiz. Onlarla ait çalışmalarımız sonuç aşamasına gelmiştir. Onların değme cins sorunu bizim sorunumuzdur. İkincisi, çalışanlarımız, emekçilerimiz, işçilerimiz, onların değme adımda sorunlarının üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu yıl kümeli kendisine yüzdelik 94, aritmetik kendisine asgari ücrette yüzde 85 çoğalma gerçekleştirdik. Önümüzdeki aralıkta üstelik emekçilerimizi sevindirecek duyum vereceğiz. Onları pahalılık karşısında ezdirmeyeceğiz. Bu bizim sözümüzdür. Haddinden Fazla sorulan, zül edilen tıpkısı konu da emeklilikte hoşnutluk takılanlar sorunudur. O sorunun üstelik çözümünün en geç boşluk ayında meclise tefehhüm ettirileceğini buradan esasen nakletmek isterim.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bire bir ihtişam olduğunu hatırlatan Âlim, bu ülkenin en baskı zamanlarında da çalışanlarını koruduğunu aktardı.

Icra Vekili Âlim, konuşmasının ardından şed kuşatılan yılın Ahisi Zeki Satıcı, yılın kalfası Yağız Faik Kuşçu ve yılın çırağı Samet Çakır’a ödüllerini verdi.

Vekil Âlim’e, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken vasıtasıyla şed kuşatıldı ve Ahilik Haysiyet Ödülü verildi.

Jandarma Umumi Komutanlığı Polat Kanatlar helikopter gösterisinin üstelik sunulduğu programa Tecim Nazır Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, YANLIŞSIZ Öğür Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, CHP Kırşehir Mebus Dokuz Canlı İlhan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.Share: