Müderris açıkladı: “Şu dakika herkeste çor yapmayacak kadar tıpkısı korona virüs bulunan”

Profesör açıkladı: “Şu an herkeste hastalık yapmayacak büyüklüğünde ayrımsız korona virüs kâin”

“Bu şita gerçekten ölümcül olmayacak düzeyde amma hareket hayatımızı, aile hayatımızı etkileyecek bire bir salgınla yüz yüze kalabiliriz”

“Maskenin zamanı tekrar gabi geldi”

SAMSUN – Akıbet günlerde toplumu dokunaklı anlamda etkileyen bire bir salgınla yüz yüze olduklarını tabir fail Bağır Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Izzet Özkaya, “Şu dakika neredeyse herkeste hastalık yapmayacak büyüklüğünde benzeri Covid-19 virüsü mevcuttur. Bu ölümcül güneş tacı salgını amacıyla değildir. Toplumda uzamış özge solunum yolları virüslerine alın sığınmak üzere maske, aleniyet ve hijyen kurallarına yine dönmemiz gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Hastanelere grip şikayetiyle başvuran hastaların sayısının artım gösterdiğini belirten Prof. Dr. Büyüklük Özkaya el ortada yatağa düşürmeyen amma vatandaşların gününü ağırlık geçirmesini sağlayan kötü, halsizlik, derbent ağrısı, mafsal ağrısı kabilinden şikayetlerle hastanelere başvurduğu söyledi. Yeniden maskeli günlere dönülebileceğinin sinyalini veren Dr. Oran Özkaya, “Sonuç günlerde toplumu alçak anlamda etkileyen ayrımsız salgın ile karşı karşıyayız. Halkımız beyninde yatağa düşürmeyen ama günümüzü zor geçirmemizi sağlayan yara, halsizlik, derbent ağrısı, eklem ağrısı kabil şikayetler görülüyor. Bu hastalık gerçekte evvel çocuklarda, okullarda başladı ve evlere taşındı. Torunlar değme ant şanslıydı ama ebeveynler bu hastalığı tahakküm atlatıyorlar. Halkın aklında ‘bu bire bir grip virüsü mü?’ sorusu var. Haddizatında toplumda bu tek ayrımsız virüs ile açıklanamıyor. Şu zaman dolaşımda olan beş altı virüs hele enflüanza virüsü dediğimiz bu virüs, teneffüs yollarını etkileyen başka virüsler ile beraber Covid’in karmaşık ayrımsız süper enfeksiyon olduğunu düşünüyoruz. Bu grip ayrımsız şikayetlerin sebebine bakacak olursak Covid’in muafiyet sistemimizi hoşur değiştirdiğini ve etkilediğini görüyoruz. Şu an neredeyse herkeste çor yapmayacak kadar aynı Covid virüsü mevcut. Bu bizim muafiyet sistemimizi karşıt yönde etkiledi. Pandemi öncesinde bizi sökel etmeyecek grip ve başka teneffüs yolları virüsleri zeminde Covid’in olması nedeniyle bizi rahatsız etmeye başladı. Aşağılık haddinden fazla aceleci yayılan, çok geçici ve insanları yatağa düşürmeyen amma ayakta dahi durmasını zorlaştıran tıpkı salgınla alın karşıyayız. Bu durumun muhtelif sebepleri var. Ayrımsız dahi epey bu 3 yıl süresince maske, aleniyet kuralına uyup neredeyse toplumda yararsız benzeri hanay sürdük. Tabii olarak da vücudumuzun aut dünyadaki bakteri virüs ve farklı patojen organizmalara cisim yanıtımızın baskılandığını düşünüyoruz. Şayet böyle giderse bu şita sıradan ölümcül mümteni düzeyde ama hisse senedi hayatımızı, eş hayatımızı etkileyecek tıpkısı salgınla karşı karşıya kalabiliriz. Evet, ne yapmamız gerekiyor? Sanırım maskenin zamanı gene düşüncesiz geldi. Bu ölümsek tıpkısı Covid-19 salgını için değil dahi, toplumda uzamış gayrı teneffüs yolları virüslerine karşı sığınmak amacıyla maske, küşayiş ve hijyen kurallarına yine dönmemiz gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Share: