Muğla Akyaka’da Hayvanseverler Zehirlenen Kediler İçin Eylem Yaptı

ESAME TURAN

Muğla’nın Ula ilçesinde 15 kedinin zehirlenerek öldürüldüğünü söyleyen hayvanseverler, kedilerin bulunduğu yerde basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi. Hayvanseverler, Ula Belediyesi’nden Hayvan Hakları Birimi’nin kurulmasını isterken İl Güllabi Komutanlığı’ndan da faillerin yakalanarak cezalandırılmasını dilek etti. Izah esnasında, geçtiğimiz mart ayında ağaca somurtkan halde kâin köpeğin failinin yakalandığı haberini alan hayvanseverler kalp dolu anlar yaşadı.

Ula’ya sınırlanmış Akyaka Mahallesinde pazaryerinde geçtiğimiz alım satım günü asıl ve yavruları dahil kedinin camit olduğunu gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi. Kedilerin zehirlenerek öldürüldüğünü tayin ettiklerini söyleyen mahalle sakinleri duruma aksülamel gösterdi. Akyaka’nın, Ula’nın yöre yüzü, Türkiye’nin yeryüzü maruf turizm kentlerinden birisi kendisine görüldüğünü söyleyen hayvanseverler, bugün Pazaryerinde yaşanan olaya reaksiyon izah etmek üzere basın açıklaması yaptı.

Grup hesabına matbuat açıklamasını okuyan Asuman Üçer şunları söyledi:

“Yaşamımızın ayrımsız parçası olan efsanevi dostlarımızı arkalamak hepimizin sorumluluğundadır.  Kimsenin, tek canlının canına kastetme hakkı yoktur. Zira yaşam hakkı, tüm canlılar üzere eşittir. Esas ateş sokakta zihayat hayvanlar değil, onlara azap eden ve katledenlerdir. Geçtiğimiz hafta sonu burada alım satım durumunda dolgun kedi katliamını yaşandı. Bu katliam kimsenin yanına kar kalmamalıdır. Böylecene de ‘nasıl olsa kurumlar devreye girmiyor’ diyerek düşünen gizil katliamların önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

“YAŞANAN BU GÖRÜNGÜ AKYAKA’YI ZEDELEMİŞTİR”

Ula’nın civar yüzü, Türkiye’nin arz tanınan turizm kentlerinden birisi olan Akyaka’birlikte yaşanan bu pahal, çağ dışı olayın aydınlatılması bu nedenle da şarttır. Tıpkı özge açıdan de bu katliamın aydınlatılması çıkmaz canlarımızın güvenliği ve cemiyet vicdanı amacıyla da önemlidir. Yavaşkent unvanını rastgele tür probleme rağmen halen taşıyabilen Akyaka’dahi, de Muğla’nın Unesco Dünya Kültür Mirası’nda meydan alması amacıyla başvuruya hazırlanılan bir süreçte yaşanan bu olay kent imajı, esnafın idrak kapısı, turistler üzere çekicilik merkezi olan Akyaka’yı zedelemiştir.

“EFSANEVI KORUMA KANUNU ÇERÇEVESİNDE HAREKET EDİLMELİ”

Akyaka’nın yerlisi ve sonradan yerleşeni ile eş kültürünün canlıların hayat hakkına çekinmek duyarak ve onları garanti altına matlup tıpkısı basiret ile oluşturulması gerekmektedir. Bu seziş ise hem kurumların hem birlikte halkın kuma kültürü atılmak zorundadır. Daha Çok kamu kurumları ve yerli yönetimlerin 5199 az Hayvanları Esirgeme Kanunu çerçevesinde debi ederek sorumluluklarını yerine getirmesi bile şarttır. Hayvanların natürel dirim alanlarını namevcut etmediğimiz, tamlık türlerin tabii dara içerisinde barınma ve gönül hakkını ayn ardı etmediğimiz, tamam canlılarla neva süresince yaşadığımız bire bir Akyaka dileğiyle, çevremiz ve hayvan dostlarımız üzere mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna kaçınmak ile duyuruyoruz.”

Hayvanseverler, Ula Belediyesi’nden efsanevi hakları birimi kurulmasını ve başta pazaryeri tevessül etmek üzere Akyaka’daki eksiksiz güvenlik kameralarının 24 saat çalışır arkaç getirilmesini isterken İlçe Güllabi Komutanlığı’ndan dahi faillerin yakalanarak cezalandırılmasını istek etti. Elan sonradan ellerinde, “Tıpkısı hayvanı sevmekle başlayacak her öz”, “Hayvana şiddete henüz ağırbaşlı cezalar” bağlanmış döviz haiz hayvanseverler, pazaryeri içerisinde dolaşarak vatandaşlara “Öldürülen canlar amacıyla, canilerin bulunabilmesi üzere gel ayrımsız imza ile bindi ol” kampanyasına çağrı birlikte bulundular.

Hayvanseverler toplanan imzaların Ula Belediyesi’ne teyit edileceğini söyledi. Öte yandan matbuat açıklaması sırasında geçtiğimiz mart ayında tekrar Akyaka mahallesinde ağaca somurtkan halde mevcut köpeğin failinin yakalandığı haberini düzlük hayvanseverler kalp meşgul anlar yaşadı. Köpeği ağaca somurtkan halde geçmiş görenlerden biri olduğunu belirten Asuman Üçer, gözyaşlarına hakim olamadı.Share: