Muğla sahillerini kum zambakları süslüyor

Muğla’nın Ortaca ilçesinde, koruma altındaki endemik türlerden olan kum zambaklarının çiçek açmasıyla kıran beyaza büründü.

Sıcak iklimi muhip, dünyada bulunmaz rastlandığı amacıyla Acun Doğayı Dulda Birliğince esirgeme altına alınan kum zambakları, Sarıgerme sahilinde muhtemelen noktalarda natürel şekilde yetişiyor.

Sarıgerme Yer ve Terbiye Derneği (SARÇED) aracılığıyla işletilen Semavi Bayraklı plajda daha sık tanıdık kum zambaklarının korunması ve plaja gelen misafirlerin bilgilendirilmesi üzere plajın birçok namına münebbih levhalar bulunuyor.

Özellikle ağustos, ilkgüz, teşrinievvel aylarında açan kum zambakları, akşam ezanı serinliğinde çevreye yaydığı kokusu, çağ saatlerinde ise kumsalın üstünde beyaz renkleriyle bandaj çekiyor.

Plajdaki kum zambaklarının çevresindeki cılız yapraklar görevliler tarafından temizlenirken, açığa sâdır tohumların beden dahi kum ile kapatılıyor. Kumun yaklaşık 80 santim altındaki soğanlarının sökülüp ayrıksı yerlere taşınması ve sınırlı dışına götürülmesi yasak olan kum zambağı, çıkar yol sanayisinde ve parfümeride kullanılıyor.

Koparılması yasak

Sarıgerme Kasaba ve Eğitim Derneği (SARÇED) Başkanı Cengiz İlhan, AA muhabirine, zambakların çiçekleriyle sahili süslemeye başladığını söyledi.

Kum zambaklarını sahilin gelinleri olarak adlandıran İlhan, “Ekim sonuna kadar kum zambaklarımız sahilimizi süslemeye devam edecek. Kum zambakları akşam üst kokusuyla devir bile gelinlik kabilinden ak pak rengiyle sahilimize hasep katıyor. Tığ kum zambaklarımızı koruyarak, halkımıza doğayı koruduğumuzda doğanın kendisini bittabi yenilediğini gösteriyoruz.” dedi.

Dernek namına zambakların korunması için savaşım verdiklerini ifade eden İlhan, kum zambaklarını feshetme ve soğanlarının çıkarılmasının cezasının 109 bin teklik olduğunu belirtti.

İstanbul’dan kestirmece 3 kamer önceki gelerek Dalaman’a yerleşen Galip Eminoğlu da Sarıgerme plajını bölgede yetişen zambaklar nedeniyle çok beğendiklerini ve bölgede sıkça reviş yaptıklarını anlattı.

Endemik türlerin korunması, koparılmaması ve özenle bakılması gerektiğini anlatım eden Melda Eminoğlu, “Bunu isteyerek hareket etmek, soğanına çok ilgi tavzih etmek lazım. Soğanını kopardığınız ahit yahut evinize alıp bahçeye savsaklamak istediğiniz ant orada tutup tutmayacağı anlaşılan değil. Zira kumda yetişiyor ve bir nice çiçeği kaybediyorsunuz. O yüzden özel kuruluşların çok özen göstermesi gerekiyor. SARÇED’i kutlama ediyoruz. Elan gani bakılmasını, buraya mevrut halkın elan bilinçlendirilmesini, çocukların özellikle bilinçlendirilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Share: