Muğla’da Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlanıyor

Cumhuriyetin ilanın 99. yılı Muğla’birlikte aynı kol etkinlikle kutlanmaya devam ediyor.  28 Ekim akşamı Muğla Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Türkan Saylan Çağdaş Hayat Merkezi’nde Cumhuriyet Resepsiyonu düzenlendi. Kutlamalar, zaman Atatürk Stadyumunda devam etti.

Muğla’da Cumhuriyet Bayramı, heyecanlı kutlamalara manzara oldu. Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılı Muğla Büyükşehir Belediyesi eliyle Kötekli’de yapılan Manuş Ağababa konseri ile başladı.

28 Ekim haset Cumhuriyet Meydanı’na çelenk koyma töreni düzenlendi. Benzeri ahit akşam Muğla Büyükşehir Belediyesi yoluyla Türkan Saylan Çağcıl yaşam Merkezi’nde Cumhuriyet Resepsiyonu düzenlendi.

Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün’ün aile sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, CHP Parti Meclis Üyesi Gizem Sayar Özcan, CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Suat Özcan, CHP İl Başkanı Yokluk Zeybekoğlu, Menteşe Belediye Reisi Bahattin Sim, CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, Uray Divan üyeleri ve çokça sayıda çağrılı katıldı.

“İKİNCİ YÜZYILDA CUMHURİYETİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRMALIYIZ”

Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, Cumhuriyet Resepsiyonu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Halas savaşını başarıyla bir tansık kabilinden bitirdik. Mustafa Eksiksizlik Atatürk dedi kim ‘Yarın Cumhuriyeti ilan Edeceğiz’ bu tam çokça nazik ayrımsız meşakatle gelinen, çok iri  bire bir mücadeleyle gelinen ve ulaşılan hedefti. ve o hedefi ilkin Mustafa Kemal Atatürk görünmek için tekmil yoldaşları birlikte ulaştılar. Yalın Kat üstü kızıl ayrımsız mirasın mirasçılarıyız. Bu gelgel duyulacak bir husus amma tıpkı zamanda bize çok balaban tıpkı rehavet yüklüyor. Cumhuriyetin 99 yılına baktığımızda inişler çıkışlarla Cumhuriyeti demokratlık ile taçlandırmak üzere yapılan çeşitli hamlelerle bu hamlelerin değişik güçler aracılığıyla ayrıksı yönlere çevrilmek istenmesiyle değişik değerler üzerinden değerlendirerek Cumhuriyetin yönü değiştirilmeye, saptırılmaya ve farklı yönlere yöneltilmeye çalışıldı.  Ama şuan Türkiye’ye baktığımızda gelinen noktada tümce kendisini sorguluyor acaba biz doğrumu yaptık artık ne yapmalıyız diyor. Tığ haddinden fazla elan demokratik, herif haklarına ehemmiyet veren, hukuka adalete adi ehil çıkan aynı yönetim tarzını özlüyoruz ve bunu da hak ediyoruz. Tıpkı yıl sonradan 100. yılı kutlayacağız. Bilcümle gelişigüzel ikinci beniz yılın elan fena hâlde, huzurlu ve eşitlik içerisinde savaş etmeden başlamamız gerekiyor. Bakir bire bir yüz yıla başlayacağız.

Ailemizin geleceği için ceht harcamalıyız. Halk ele dal kolalama biricik canevi namına birlikte savaş etmeliyiz. Yapı ilkelerini yeniden getirmeliyiz. İkinci yüzyıl cumhuriyeti demokratlık ile taçlandırmalıyız. Kendinize inanın. Aynı birinize inanın. Sulh içerisinde yürüyelim. Sevgimizi büyütelim. 100. Yılda farklı benzeri ortamda alay malay olmak dileğiyle bayramınızı kutluyorum.”

Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları, Atatürk Stadyumu’nda öğrenciler tarafından hazırlanan 29 Ekim gösterileri ile devam etti. Muğla Valisi Orhan Besili ve Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, henüz sonra halkın bayramını kutladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN MİLAS’TA KONSER

Muğla Büyükşehir Belediyesi marifetiyle her sene gerçekleştirilen Cumhuriyet konserinin bu yılki adresi ise Milas olacak. Milas Atapark meydanında gerçekleştirilecek olan Cumhuriyet Altını konserinde Tuğçe Kandemir tayf algı.

Share: