Muğla’da tedavisi tamamlanan caretta carettalar denize uğurlandı

Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırı, Istirdat ve Iyileştirme Merkezi’nde (DEKAMER) tedavileri tamamlanan 10 bahir kaplumbağası İztuzu sahilinde denize bırakıldı.

DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska’nın yaptığı bilgilendirmenin arkası sıra değişik nedenlerle yaralandıktan bilahare merkezdeki tedavileri ve iyileştirme süreçleri tamamlanan bahir kaplumbağaları, “Benan” ve “Begüm” ise bundan sonraki yaşam sürçlerinin takibi üzere peyk izleme cihazı takılarak tabii ortamına salındı.

Tabiat Varlıklarını Himaye Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, AA muhabirine, 30 yıldır korunan ve deniz kaplumbağalarına aile sahipliği işleyen İztuzu kumsalının çıktı bile korunmaya bitmeme edeceğini söyledi.

Deniz kaplumbağalarının İztuzu Plajında seçkin yıl yumurtlama dönemini zinde aynı şekilde geçirerek, kumda açtıkları çukurların içerisine tek seferde 100’e andıran er bezi bıraktığını anlatan Uçar, kısaca 2 aylık kuluçka döneminden sonradan gece yumurtadan çıkarak denize ulaştığını kaydetti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bu türlerin denizel kafile yollarının, tagaddi ve kışlama alanlarının belirlenmesi için 2020 yılında 8, 2021 yılında 10 deniz kaplumbağasına uydu takip cihazı takarak izlemeye başlandığını hatırlatan Uçan, şöyle konuştu:

“2021 yılında denize vasıl bala sayısı 132 bin, bu yıl denize vasıl yavru sayısı ise 84 bin. Bu nitelik, bahir ekosistemimizin dosdoğru olduğunun yeryüzü balaban göstergelerinden biri. Bakanlık adına İztuzu, Patara, Fethiye- Göcek kumsallarında geçtiğimiz sene bariyer çalışmaları gerçekleştirerek, bu alanlar üzerindeki âdem baskısının azaltılması sağlandı. Başka taraftan analıkızlı alanlarına brifing tabelaları yerleştirerek ziyaretçilerin bilinçlendirilmesi amaçlanmış, Patara ve İztuzu kumsalı muayyen saatler beyninde âdem faaliyetlerine kapatılmıştır.”

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ise Pamukkale Üniversitesinin bu yıl 30’uncu yılını kutladığını söyledi.

Kutlamalar çerçevesinde 30 tema belirlediklerine bel fail Kutluhan,”Bu temalardan bir tanesi üstelik deniz kaplumbağalarıydı. Bu temaya akla yatkın adına bile yıl sonuna akıllıcasına otama edilen 10 caretta carettayı denize saldık. Pamukkale Üniversitesi namına mutluyuz, gururluyuz.” diye konuştu.

İztuzu sahilinde planlı törende DEKAMER görevlileri vasıtasıyla kumsala getirilen caretta carettalara yerli ve ecnebi turistler bandaj gösterdi.

Share: