Mütekait sarıklı, nısıf maratonlarda başarıdan başarıya koşuyor

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde cıvıl cıvıl 75 yaşındaki emekli hoca Remzi Narlı, yarı maratonlarda kabile gösteriyor

Babaeski ilçesine kapalı Pancarköy’deki okuluna naşir revan Remzi Narlı, ortaokulda okulun futbol takımına girdi. Sporla tanışması ortaokul yıllarında başlayan Narlı, sarıklı olduktan sonradan da fariza yaptığı okullarına sonsuz bilgisiz gitmeyi yeğleme etti.

Günde yaklaşık 20 kilometre tabanvay dinamik kalmaya etkin Narlı, zahmetli olduktan sonra 2017 yılında katıldığı nısıf maraton koşusunda kürsüye çıkmayı başarırken, sonrasında katıldığı yarışlarda dereceler almayı sürdürdü.

Çanakkale Gelibolu Maratonu (2018 -2020), İstanbul Nısıf Maratonu (2018), Edirne 7. Bıkılmayan Ülfet Yarı Maratonu (2022), Edirne Saros Yarı Maratonu (2022) organizasyonlarında gözyaşı kategorisinde kürsüde birinciliğe çıkan, gayrı katıldığı organizasyonlarda derecelere imza atan Narlı, yürümekten ve koşmaktan vazgeçmiyor.

“Bu yaşta kürsüye çıkmak değil, finişe akmak büyük”

Remzi Narlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürümeyi çok sevdiğini söyledi.

Çocukluk yıllarında yaşadığı köy ile okulunun 5 kilometre mesafede olduğunu anlatan Narlı, seçme çağ 10 kilometre yürüyerek okuluna gidip evine döndüğünü anlattı.

Narlı, bu azimet-gelişlerle elde ettiği kondisyonu hayat biçimine döndürdüğünü vurguladı.

Yürümenin hayatının vazgeçilmezleri beyninde olduğunu tamlayan Narlı, şöyle sürdürdü:

“Çocukluk, bilgisizlik, muallimlik ve tekaütlük dönemlerimde birlikte yürümekten, spordan hiçbir ahit vazgeçmedim. Emekli olduktan bilahare aynı bölüm reviş yaparken arkadaşlarım ‘Hocam siz koşarsınız.’ dediler. Tıpkısı müddet denedik. Olabileceğini gördük. Sonraları yerli yarışlara, mutluluk çapında ayrı ayrı illerdeki yarışlara paydaşlık sağladık. 2017 yılından bu yana 18 defa kürsüye çıkmışım. Birincilikler, ikincilikler, üçüncülükler tek yüce değil. Bu yaşta kürsüye geçmek değil, finişe karışmak muhteşem. Yürüyün, yürüyün… Bu işin temeli bu. “

Narlı, mesafelerden artım spora aşama atmanın öneminden kortej etti.

Sporun sağlığa, sağlığın üstelik konforlu benzeri ihtiyarlık sürmeye katkısı olduğunu vurgulayan Narlı, “75 yaşında eş bu işi yapabiliyorsa, daha zinde yaştaki insanların elan iyice yapması lazım. Arz önemlisi kimseye eksikli olmadan, yer yakınına bile kadın olmadan metin bir şekilde büyümek ve geride ömre bedel tıpkısı ses tezyit etmek.” ifadelerini kullandı.

Share: