Müzikçi karı 88 almanak konakta hayatlarını sürdürüyor

Gümüşhane’birlikte yaşayan Osman ve Seniha Aktürk çifti 88 yıllık konakta müzikle alay malay yaşamlarını sürdürüyor.

Kentin Bağlarbaşı mahallesinde hayatlarını sürdüren 76 yaşındaki Osman Aktürk ve 70 yaşındaki Seniha Aktürk, 1934 yılında Osman Aktürk’ün babası eliyle inşa edilen 88 yıllık tarihi konakta yaşıyor. Babası gibi kendisi dahi müzikçi olan ve İstanbul Vefa Lisesi mezunu olan Osman Aktürk, akordiyon, cıvıltı, ulama, gitar, darbuka, erganun üzere birçok saz aletini çalıyor. Müzisyenliğin babasından kendisine miras kaldığını rapor fail Osman Aktürk, zat çocuğunun üste torununun da müzikçi olduğunu söyleyerek, müzisyenliğin ailelerinde anane olduğunu belirtiyor.

“Hayatım süresince müzikle uğraştım”

Hayatı süresince müzikle uğraştığını belirten Osman Aktürk (76), “Bu konağı babam yaptırdı 1934 yılında. Şu anda 88 yaşında bu han. Babamın arabası vardı o zamanlar Babam bile canlılık çalardı, ben hayatım süresince müzikle uğraştım. Ortaokulda da, lisede birlikte antrparantez orkestram vardı düğünler yapardık biz. Şu anda köle akordeon var, ruh var, saz var, gitar var, darbuka var, erganun var. Düğünlerimizde bunların tezce tezelden hepsini çalardık. Fakat şu an orkestralar çoğaldı her düğünde tıpkı orkestra var. Tığ üstelik bundan sonra bu işleri bıraktık filhakika amma evde canımız sıkıldığında elimize alıp tekrar tabi ki müzikle uğraşıyoruz. Bu konağı özne mühendis Rus’muş, o antlaşma buralarda Rumlar yaşıyorlarmış. Babam Acımasız mimara buranın projesini çizdirmiş antrparantez. Ortaokuldayken İstanbul’bile mızıka ile müziğe başladım. Benim kardeşlerim de müzikle uğraşırdı antrparantez ölen bir ablam vardı o üstelik müzikle uğraşıyordu. Oğlum şu anda müzisyen, müzik öğretmeni doğrusu. Londra’de tıpkısı torunum var haddinden fazla zeki tıpkısı kızımız şahane piyano çalıyor, sesi dahi çok yetkin o birlikte müzisyen” dedi.

“Balkona çıkar akordiyon çalardı, derdim kim bu yavru ne adamakıllı çalıyor”

Eşi Osman Aktürk’ü balkonda akordeon çalarken gördüğünü ve etkilendiğini anlatan Seniha Aktürk (70), “Balkona yarar akordeon çalardı, derdim kim bu çocuk hangi sunturlu çalıyor. Sistem dinliyordu. Çokça güzel çalıyordu, o zamanlar daha adamakıllı çalıyordu. Ben bu konağa 1966 yılında geldim, o sene merhum kayınvalidem geldi beraber İstanbul’a gittik. Daha lisede okuyordu. Orada 1 buçuk sene kaldık. Sonra geldik sarıklı sınavlarına girdi kazandı ve anca devam ettik. Mutlu oluyorum çaldığı ahit, böyle diyorum kim sistem burada toplansa birlikte dinleseler diyorum. Hoşuma gidiyor. Vesile buldukça çalıyor.” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: