Nazik Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da 30 Ağustos Yengi Bayramı nedeniyle kutlamalar yapıldı.

Bursa’da, Heykel semtindeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende, çelenklerin bırakılmasının arkası sıra gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Eskişehir Taşı, Bursalıların 30 Ağustos Galebe Bayramı’nı kutladı.

Bazı milletvekilleri, askeri ve mülki erkan, siyasal parti toprak başkanları ile vatandaşların katıldığı merasim, Bursa Valiliği’nde devam etti.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki törende Vali Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Gelgel Orgeneral Vazıh Cemal Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Törende, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra kutlama programı Atatürk Bulvarı’nda sürdü.

Bulvardaki etkinlikte, Ilbay Ayyıldız, Garnizon Komutanı Albeni Orgeneral Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, merasim aracıyla askeri birliklerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Protokolün haysiyet tribünündeki yerlerini almasının peşi sıra askeri topluluk eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Törene, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Nur Günay, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Fer Süllü, MHP Eskişehir Milletvekili Güçlü Nurullah Bataklık, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Aslan Kabukcuoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, İl Uyanık Komutanı Miralay Ercan Atasoy, İl Inanma Müdürü Yaman Ağırlar, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Zihni Aktif, ayrıksı ilgililer ile vatandaşlar katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na Vilayet, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Uray Başkanlığı çelenklerinin bırakılması, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki törende ise Ilbay Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Albeni Pilot Tugay Cihangir Kemal Yüzçelik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, halkın bayramını kutladı.

Albeni Piyon Albay Rasim Süt’ün konuşmasının arkası sıra öğrenciler, 30 Ağustos Yengi Bayramı ile ait şiirler okudu.

Askeri takım ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibin gösterileri sonrasında resmigeçitle kutlamalar tamamlandı.

Kütahya

Kütahya Zafer Meydanı’nda Vilayet önünde planlı törende, Vali Mualla Çelik, Çekicilik Asker Eğitim Liva ve Garnizon Komutanı Albeni Piyade Sancak Necati Sıra ile Belediye Reisi Bilen Işık, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Polat, Devir ve Işık, il makamında tebrikleri akseptans etti.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Vali İlhami Lüle Taşı, Derbent ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ve Şehremini Ülgür Gökhan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, tırsmak duruşunda bulunulmasının arkası sıra İstiklal Marşı okundu. Vali Lüle Taşı, valilik binasında tebrikleri akseptans etti.

Törenlerin ikinci bölümü Kordon Boyu’nda yapıldı. Günün mazmun ve önemini tamlayan istişare sonrasında Çanakkale Ahali Eğitim Bilimi Merkezi umum oyunları ekibinin gösterisi sunuldu. Resmigeçidin ardından tören sona erdi.

Ayrıca, Lep Emniyeti Umumi Müdürlüğü ve Sahil Asayiş ekipleri denizde gösteri sundu.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Vali Eksiksizlik Kızılkaya ve Belediye Başkan Vekili Ferişte Mızrak Subaşı eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Uyanık Yüzbaşı Erkan Yavaş’ın konuşmasının arkası sıra öğrenciler tarafından günün fehva ve önemini tamlayan şiirler seslendirildi.

Tören, Valilik’te tebriklerin kabulünün ardından şehitlikte bitmeme etti. Tören Düzeni üyeleri vasıtasıyla martir mezarlarına çiçek bırakıldı, Kur’an-ı Ahi tilavetine vadi verildi. Utanmak atışıyla süren programda Vali Kızılkaya, şehitlik defterini imzaladı.

Yalova

Yalova’da, 15 Temmuz El Erki ve Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki programda Vilayet, Garnizon Komutanlığı ve Uray Başkanlığı çelenkleri bırakıldı, utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Muammer Erol, Garnizon Başbuğ Vekili Deniz Piyade Miralay Meram Çelikten ile Şehremaneti Komutan Vekili Mustafa Güre, halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu programda, günün meal ve önemine ilişik danışma yapıldı.

Halk oyunları gösterisi ve resmigeçit töreninin ardından kutlamalar, Vali Erol’un makamında tebriklerin kabulü ile son buldu.

Share: