Nazır Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı izledi

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk kez Türkiye’da gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “108 topluluk tamlık Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den çok gencimiz bu yarışmalarda uğraşmak için arak döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar de peyderpey atışlarını yapıyor.” dedi.

Varank, TÜBİTAK Defans Sanayii Araştırma ve Ihya Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) yoluyla TEKNOFEST kapsamında planlı Amudi İnişli Roket Yarışması’nı strateji etti. TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte Varank’a, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çıpa, Cumhurbaşkanlığı Sayısal Inkılap Ofisi Başkanı Yüce Taha Belletici, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Münevver zevcelik etti.

Yarışma öncesinde stantları gezerek tasarlanan roketleri inceleyici Varank, öğrencilerden projelerine ait bilgelik aldı. Elan sonradan roketlerin amudi iniş gerçekleştireceği alana güzeşte Varank, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Varank, yarışmanın ilk defa düzenlendiğine işaret ederek, akıbet dönemde ABD’dahi roketlerin esasen kullanılması ve amudi baş aşağı gerçekleştirmesiyle ilişik teknolojilerin geliştirildiğini anımsattı.

Bu kapsamda Türk gençlerini bu alana yönlendirmek amacıyla ayrımsız yarış başlattıklarını anlatan Varank, “Dikey İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk defa Türkiye’birlikte gerçekleştiriyoruz. 108 mızıka cemi Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den aşkın gencimiz bu yarışmalarda uğraşmak için arak döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar bile peyderpey atışlarını yapıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Varank, TEKNOFEST’in uzay, havacılık ve uygulayım bilimi farkındalığını tasarruf etmek amacıyla başlatılan ayrımsız düzenleme olduğunu vurgulayarak, Türkiye’da elan geçmiş da yapılan uygulayım bilimi yarışmalarına yenilerini ekleyerek etkinlikleri bir tane yapı altında topladıklarını kaydetti.

Bu sene Türkiye’nin değişik şehirlerinde ayrımlı yarışmaların düzenlendiğine işaret eden Varank, “Yonga tasarımından roket yarışmalarına, insansız su şeş araçları yarışmalarından kutup araştırmalarına büyüklüğünde farklı kategorilerde, henüz ortaokul çağından itibaren çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yakaladığımız havadan memnunuz”

Varank, TEKNOFEST’te yakalanan havadan kıvançlı olduklarını belirterek, 2018’bile 5 bin takımın 150 bin yarışmacının olduğu etkinliği, artık 40 farklı kategoride 150 bin takım ve 600 bin yarışmacının yarıştığı aynı organizasyona dönüştürmeyi başardıklarını bildirdi.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfının TEKNOFEST’teki katkılarına değinen Varank, şöyle devam etti:

“Bu düşünüm ilk defa benzeri STK’den çıktı. Tığ bile amme tarafı adına destek olmaya çalışıyoruz. Sayısal Transformasyon Ofisimiz, siber güvenlik anlamında yarışmalar düzenliyor. Defans endüstri şirketlerimiz değişik kategorilerde yarışmalar düzenliyor. TÜBİTAK, bildirme nazik katkıyı veren kurumlardan biri. Elhak Bakanlığımız T3 Vakfı ile beraber bu işin yürütücüsü. İşte bu vizyonu ortaya koymaya, gençlerin önüne ayrımlı alternatifler koymaya çalışıyoruz.”

Varank, Türkiye’bile TEKNOFEST kuşağının inşa edilmeye başlandığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“TEKNOFEST ateşiyle Türkiye’da bundan sonra füru gök, havacılık sektörlerinde gitmek istiyor, ilim adamı tutmak istiyor, araştırı geliştirme alanında elan aşkın gayret göstermeye çalışıyor. Biz de onların önünü açarak esasen Türkiye’nin geleceği açısından balaban tıpkı işe imza atmış oluyoruz. TEKNOFEST kuşağı gümbür gümbür geliyor. TEKNOFEST kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak batın olacak. Türkiye’nin sükse hikayelerini onlar yazacak. Biz gençlerimize güveniyoruz, onların başarılarıyla alım duyuyoruz ve onları desteklemeye bitmeme edeceğiz.”

“Bütün vatandaşlarımızı çağırma ediyorum”

Bu yarışmalarda çalma döken gençlerin 30 Ağustos-4 Eylül’üstelik gerçekleştirilecek TEKNOFEST Karadeniz’in finalinde dahi olacağını dile getiren Varank, Türkiye’nin dört bir yanından uygulayım bilimi firmalarının kabiliyetlerini sergileyeceği, mütenevvi çekicilik gösterileri ve etkinliklerin yapılacağı TEKNOFEST’e hep vatandaşları nida ettiğini söyledi.

Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’na katılan yarışmacıların roketleri beyninde iyicene tasarımlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Haddinden Fazla fena hâlde tasarımlar var. Bu işi çokça profesyonel benzeri şekilde başarmış dinç arkadaşlarımız var, biraz elan idmansız görüntülü roketlerimiz var amma burada önemli olan, Türkiye’nin dört bir yanından gençler takımlarını kuruyorlar, topluluk mücadelesi nedir, himmet gösteriyorlar, SAGE kabil makro tıpkısı enstitümüz birlikte bu genç kardeşlerimize hem teknik bindi hem mentorluk desteği veriyor. Bunun birlikte her bir takıma 65 bin liraya büyüklüğünde maddesel bindi veriyor. Bu gençler bu alanlara yönelsinler çalışsınlar diye niteleyerek. Onun için beher tendürüst kardeşimizi liyakatli bulduk, beher zinde kardeşimizi dahi gönlümüzde birinci ilan ettik amma bu ayrımsız yarış elbette ki roketlerini yarıştıracaklar, bakalım ne mızıka birinci olacak.”

TEKNOFEST amacıyla bambaşka ülkelerden talepler geldiğini ve elçi girmek isteyenlerin bulunduğunu anlatan Varank, “Bu talepleri değerlendiriyoruz, seneye hangi ülkede yaparız, arkadaşlarımız mesai yapıyorlar. Hele Itidalli Asya’dan Türk dünyasından iri arzu var. Türk dünyasını birleştirici politik adımlar şu anda atıyoruz. Belki kuma tıpkı etkinliği bilcümle bu arada düzenleyebiliriz.” dedi.

“Daha geçmiş roket yarışmalarına katma ekipler”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Çıpa, TEKNOFEST yarışmalarının hep heyecanıyla sürdüğünü belirterek, “Zaman dikey baş aşağı yarışmalarındaki ekipleri gördük. Bu ekiplerin dakikasında kâffesi roket yarışmasına katma ekipler. Değişik teknolojileri deniyorlar, hepsine başarılar diyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Inkılap Ofisi Başkanı Belletici, Vekil Varank ile HackKaradeniz yarışmasında aynı günlüğüne “siyah şapkalı hacker” olduklarını anımsattı.

Çalıştırıcı, TEKNOFEST kapsamındaki yarışmaların Zonguldak, Giresun, Kalabalık, Afyonkarahisar ve Kütahya kadar illerde düzenlenmesinin büyük olduğunu söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal bile TEKNOFEST coşkusunun gelişigüzel sene değişik kategorilerdeki yarışmalarla yenilendiğini, bu sene TÜBİTAK’ın, planlı 40 değişik kategorideki yarışmanın 15’ini koordine ettiğini dile getirdi.

Bu yarışmalardan dördünün ilk defa düzenlendiğini anlatan Evlek, “Bu sürece etkili aynı şekilde ulama vermeye çalışıyoruz. Geleceğimizi TEKNOFEST’teki gençlerimizde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra, yarışma kapsamında tasarlanan roketlerin atışları yapıldı.

Dünyada ilk defa yapılıyor

TEKNOFEST teknoloji yarışmaları kapsamında TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde ilk defa planlı Dikey İnişli Roket Yarışması, dünyada düzenlenen evvel roket itkili iniş yarışması olma özelliğine topluluk.

Yarışma ile Türkiye’nin ati 10 yıldaki teknolojik feyiz öğün haritasında vadi düzlük roket itkili baş aşağı sistemleri karşı lisans ve faziletkâr lisans seviyesinde eğitim gören öğrencilerin vukuf edinmesini sağlamak ve gençlere farklı disiplinlerde vukuf ve tecrübeye sahip üyelerle mızıka halinde tasarım ika yeteneğini kazandırmak amaçlanıyor.

Birincilik ödülünün 40 bin lira, ikincilik ödülünün 30 bin liralık ve üçüncülük ödülünün 25 bin lira olduğu yarışmada, takımların tasarladıkları roketin havada askıda sübvansiyon sistemi (vinç) ile adaptasyonunun sağlanması ve roketin erkin bırakılmasıyla soğuk doğal gaz tepi sistemi kullanarak kontrollü bire bir şekilde yere inmesi hedefleniyor.

Yarışmaya başvuran 108 takımdan değişik ifade aşamalarını güzeşte ve atışa doğruluk kazanan 10 bando, TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde savaş ediyor.Share: