Nemrut Dağı’nı musahabe edenlerin sayısı 165 bini aştı

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, UNESCO Dünya Hars Bırakıt Listesi’ndeki 2 bin 150 metre rakımlı Nemrut Dağı’nı sene sonuna kadar 250 bin turistin mülakat etmesini beklediklerini anlatım etti.

İpekyolu Kalkınma Ajansından yapılan açıklamaya bakarak, 2 bin yıllık Kommagene Uygarlığına ilişik devasa heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı başta girmek üzere, Perre Antik Kenti, Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Arsemia Harabelik Yeri ve kestirmece 300 harabelik yeriyle “ayan gelgel müzesi” konumundaki Adıyaman, yerel ve ecnebi turistleri ağırlamaya devam ediyor.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Kommagene Uygarlığı’nın yeryüzü makro eserlerinden Kahta Kalesi’nin kestirmece 15 yıl süren yenileme çalışmaları sonucunda güzeşte ay ziyarete açıldığını belirtti.

Adıyaman’ın Kommagene Krallığı’nın “kalbi” olduğunu dile getiren Çuhadar, şunları kaydetti:

“Vadi üstünde olduğu büyüklüğünde vadi altında de eserimiz var, çıkarılmayı bekliyor. Perre Antik Kenti, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Arsemia Antika Kenti, Kahta Kalesi ve Nemrut görülmeye gezilmeye değer yerler. Gerek sınırlı içi lazım ensiz dışı turizminin odak noktalarına olmaya aday alanlar. Güzeşte sene Nemrut’u 165 bin evcil ve yabancı seyyar musahabe etti. Bu yıl Ilkgüz ayının 15’nde bu sayıya ulaştık. 250 bin seyyah hedefliyoruz. Bu sayıyı ati sene 300-350 bin diye düşünüyoruz.”

Adıyaman’a ilginin seçkin geçen çağ arttığını ifade fail Çuhadar, kente evcil ve ecnebi turistleri beklediklerini dile getirdi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hüccet Akyılmaz ise Uran ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne merbut olarak zindelik gösteren ajanslarının bölgede turizmin gelişmesine müteveccih çok kebir çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.

Share: