Neşet Ertaş, Ölümünün 10. Yılında Memleketi Kırşehir’de Düzenlenecek Programla Anılacak

‘Bozkırın Tezenesi’, iri âşık Neşet Ertaş, ölümünün 10. yılında memleketi Kırşehir’da düzenlenecek ve 3 dönme sürecek programla anılacak.

25 Eylül 2012 tarihinde hayatına gözlerini yuman balaban âşık Neşet Ertaş’ı anmak için 23-24-25 Ilkgüz 2022 tarihlerinde üç ahit sürecek benzeri program hazırladıklarını tamlayan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, şunları söyledi:

“23-24-25 Eylül 2022 tarihlerinde hazırlanan; UNESCO Çalgı Şehirleriyle birlikte kuma programlar ve ülkemizdeki farklı yaratıcı alanlardaki UNESCO Şehirleriyle birlikte planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle da bir arada bulunacağımız ‘UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı’ hazırlıklarımız tamamlandı.

25 Eylül 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Bozkırın Tezenesi balaban ozanımız Neşet Ertaş, alçak gönüllü hayat biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan fideist ve umuduyla; benzersiz sesi ve yorumuyla Rum Abdal geleneğinin öncüsü ve Bozlak kültürümüzün en iri temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş doğmak amacıyla, Anadolu Abdal geleneğinin bütün temsilcileri yardımıyla Bozlağın anavatanı olan Kırşehir, çalgı alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren geçmiş ve yegâne kent olmuştur. Bu dahi hepimiz için çok nazik aynı hava kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız makro çalışmalara, Dünya Enstrüman Şehri olan Kırşehir’bile artık da açıklık vermeden devam edeceğiz.

Bu vesileyle, Kırşehir Belediyesi adına hazırladığımız UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı’nın, UNESCO Şehirlerinin üyelerini bile daha fazla birbirine yaklaştırmasına komütatör olacağını düşünüyoruz.

Bilindiği üzere Bozkırın Tezenesi Nazik Ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından önceki, 2009 yılında UNESCO tarafından ‘Yaşayan herif hazinesi’ unvanını almıştı. Neşet Ertaş elden ırlamak söyleyen biri değil, ayrımsız zamanda kendine ait yapısı olan misilsiz ve özgün aynı putrel çalma ustasıdır; bu nedenle bile Bozkırın Tezenesi unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve istek felsefesiyle evrensel değerlere taşınmış olan Balaban Ozanımız Neşet Ertaş’ın ahiret yolculuğu yıl dönümünün ’25 Ilkgüz’ olması dolayısıyla bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz Yâd programının adını dahi UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı adına belirledik.

23-24-25 Ilkgüz tarihlerinde, üç periyot yoğun yoğun sürecek olan programlara tamam Kırşehirli hemşehrilerimizi bekliyoruz.”

Share: