Nevşehir siyaset: Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti Nevşehir’de

Romanya- Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve beraberindeki yıldız bilimi, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler’in davetlisi adına Nevşehir’e geldi.

Kapadokya bölgesini gezen Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu heyeti, güne sıcak hava palavra uçuşuyla başladı. Nevşehir’in Avanos ilçesine sınırlanmış Çavuşin köyünden havalanan yunak hava balonuna binen heyet, Kapadokya’yı kuş bakışı izledi. Balon gezisinde heyete zevcelik fail Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Trabzon Saylav Salih Cora, yolculuk öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Romanya ortada tarihsel bağlar vardır. Kültürel, kazançlı ve içtimai ilgiler berenarı güçlüdür. Tığ üstelik saylav diplomasiye önem yöneltmek adına bu heyetlerle alay malay diyaloglarımızı elan dahi arttırma gayreti içerisindeyiz. Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini birlik destekleyen benzeri ülkedir. Her geçen çağ tecim hacmini arttırmaktadır. Romanya ile Türkiye arasında önemli işbirliğimizin 11’inci yılına girmiş bulunmaktayız. Paçarız ticaret hacmimiz şu anda 8,5 bilyon dolar civarındadır. 20 yıllık gaye perspektifimizde bunu 15 bilyon dolara fehmetmek var” dedi.

“Alelhusus bölgemizde yaşanan gelişmeler, Rusya- Ukrayna Savaşı, Yunanistan’ın Ege’dahi oluşturmaya çalıştırdığı tehditler ve riskleri bizim tarafımızdan Romanya parlamenterlerine aktarma fırsatımız oldu” diyen Cora, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alelhusus Romanya’nın Türkiye’da ayrımlı farklı illerde gönüllü konsolosları var. Bunlardan birisi de Nevşehir. Kapadokya bölgesinde Nevşehir ve Kayseri Fahri Konsolosluğu vardır. Bu çerçevede Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e ayrımsız ziyaret gerçekleştirmeyi planladık. Öncelikle sonuç yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye tehlikeli manada tıpkı seyyar akını var. Bu turizmden Nevşehir’in de olumlu yönde etkilenmesini gönül ediyoruz.”

Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Gurubu Başkanı ve Toplumsal Demokrat Tümen Saylav Nicolae Georgescu birlikte, “Romanya Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu olarak Türkiye’birlikte bir sıra çalışmalarda bulunduk. Özellikle Dışişleri Bakanı ile görüştük ve görüşme çokça liyakatli geçti. Zaman birlikte Kapadokya bölgesindeyiz. Burada bizi ağırlayan Nevşehir–Kayseri Fahri Konsolosumuz Mehmet Dinler’e üstelik teşekkür ediyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimiz ileriki dönemlerde daha birlikte yükselecek” dedi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Ştefan Tınca ise, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve heyeti ile birlikte şu an Nevşehir Kapadokya’dayız. Kapadokya bölgesinin Romanya’dan imdi turist çekeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Nevşehir-Kayseri Romanya Fahri Konsolosu Mehmet Dinler, Romanya ile Türkiye’nin ciddi ortak olduğunu vurgulayarak, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyetini Kapadokya’de ağırlıyoruz. Biliyorsunuz Romanya ve Türkiye iki dost müttefik ve stratejik ortak. Ülfet olgusu ile gelişigüzel zaman geçirince bağlantı ve iletişimle beraber daha bile güçleniyor. Bu işbirliği çalışmalarımız temas iki büyüklük yerine sunturlu evet” diyerek konuştu. – NEVŞEHİR

Share: