Nevşehir’de yılın ahisi, kalfası ve çırağına onurluk verildi

Nevşehir’birlikte, Cömertlik Haftası dolayısıyla Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığınca (NEVESOB) planlı programda yılın ahisi, kalfası ve çırağına plaket verildi.

NEVESOB binasındaki törende mütekellim Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, esnafın sosyete için üreten ve müteharrik kişiler olduğunu belirtti.

Esnafın şakirt bulamama konusunda balkı yandığını aktaran Becel, şöyle konuştu:

“Milli Terbiye Bakanlığımızın hayata geçirdiği MESEM uygulamasıyla esasen hem eleman temini hem üstelik mesleklerin ati nesillere aktarılması noktasında eleman tavlandırmak açısından heybetli bire bir proje hayata geçti. İlimizde şu anda 2 bin 500 gönül MESEM’lere kayıt oldu. Yaş şartı aranmaksızın gelişigüzel çığır dalında, seçkin iz okuluna kopyalanmak talip kardeşlerimiz buralara pusat yaptıracaklar, işletmelerde çalışacaklar. Hem işletmelerin hareket gücü ihtiyacı karşılanmış olacak hem üstelik mehabet tarafından terbiye giderleri üzere mahiye ayrımsız ödeme yapılacak. Meslek mezunu olacaklar ve okulu bitirdiklerinde da hareket sahibi olacaklar.”

Belediye Reisi Mehmet Deveci dahi sosyal hayatta ticaret, yollamak ve esnaflığın önem teşkil ettiğini anlatarak, “Tarihe baktığımızda bile medeniyet yerine ileriye gitmiş toplumlarda bütün ticari ve içtimai hayatta adaleti ve birliği sağlayan toplumların ilerlediğini görüyoruz. Ayrımsız toplumun hesaplı temeli akva olursa, kültür temeli sağlam olursa ilerlemesi kaçınılmazdır.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra “Yılın ahisi” seçilen 70 yaşındaki Yaşar Simit’e, “Yılın kalfası” seçilen Tevfik Terlemez’e ve “Yılın çırağı” seçilen Selman Saçlı’ya plaket ve dürü verildi.

Programda Ilbay Becel ve Başkan Savran’a üstelik NEVESOB Başkanı Mehmet Pınarbaşı marifetiyle ahilik kaftanı ihsan edildi.

Programın arkası sıra tören düzeni üyeleri ve nazar başkanları vasıtasıyla esnafı ziyareti yapılarak karanfil verildi.

Share: