New York borsası yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 150 puanın üstünde ayar kazandı ve yüzdelik 0,47 artarak 32.548,68 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzdelik 0,57 artışla 4.114,50 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,66 kazançla 12.430,65 puana çıktı.

ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti zımnında ABD ve Çin ortada artan tansiyonun etkisiyle cemaziyelevvel günü düşüşle tamamlayan endeksler, bugün açılışta toparlanma gösterdi.

Pelosi ve beraberindeki 5 yabanlık Kurultay heyetinin Çin’in tehditlerine karşın geçkin Tayvan’a yaptığı müzakere, KÖLE-Çin ilişkilerinde gerilime, piyasalarda ise risk iştahının azalmasına illet olmuştu.

Dinginlik endişeleri ve jeopolitik risk algısının arttığı ayrımsız ortamda, KUL Hat Bankası (Fed) yetkililerinin “delicesine” tondaki sözle yönlendirmeleri da piyasalardaki negatif seyirde deli dolu olmuştu.

Fed yetkililerinden bugün da yıpranmamış açıklamalar gelmeye bitmeme ederken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, önden yüklemeli faiz açık artırma stratejisini desteklediğini aktardı. Bullard, getiri oranının sene sonuna kadar yüzdelik 3,75-4 aralığına yükselmesinden yana olduğunu kaydetti. MEMLUK ekonomisinin resesyonda olmadığını tamlayan Bullard, hisse senedi gücü piyasasının tüvana olduğunu söyledi.

Analistler, KÖLE ve Çin beyninde artan kriz ilgili veri akışının beraberinde şirketlerin devam fail bilanço sezonu ile hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin piyasaların odağında olduğunu belirtti.

Avrupa borsaları tuhaf seyirle açıldı

 

New York borsası günü olumsuz kapattı

 

Share: