Niğde’de jeotermal sera kuracak firma yetkilileri alanı inceledi

Niğde’de krater gölü Narlıgöl’da ultra klimalı jeotermal ser kurulacak alanda, aralarında Hollandalıların dahi bulunduğu firma yetkilileri incelemede bulundu.

Heyet, kestirmece 900 metre derinlikte 70 evre sıcaklıkta akarsu kâin kuyu ile seranın kurulacağı alanı gezdi, yetkililerden bilgelik aldı, elan sonradan Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Çıban’ı müzakere etti.

Tarım ve Orman Müdürü Asım Mebde, AA muhabirine, ser ve jeotermal seracılığın devlet ve şehir üzere yetişkin olduğunu söyledi.

Narlıgöl çevresinin jeotermal camekân kurulumuna makul olduğunu tamlayan Saksı, şunları kaydetti:

“Firma, jeotermal limonluk kurulumuyla ait himmet yaptı ve tevessül noktasına geldi. Limon Bahçesi faaliyete geçtiği devir üretime ve istihdama alçak katkı sağlayacağını umuyorum. Bu laf, ilimizin açığı olan alanlarında biri. Potansiyelimizin değerlendirilmesi gerektiğini ve bu alanda açığımızın değme ant olduğunu söylüyoruz.”

Firma yetkilisi Abdullah Mete ise kuyunun amade olması, dereceleri ve suyun kalitesinin yatırım partnerlerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Yatırım partnerlerinin konunun öneminin farkında olduğunu tabir fail Mete, “Burayı hayranlıkla incelediler. Mart, april ayında limon bahçesi kurulumumuz başlayacak. Sunma geç mayıs ayında tüm olacak. Haziran ayında üretime geçmeyi planlıyoruz.” dedi.

Seracılık alanında bölgenin çokça ağırbaşlı potansiyeli olduğuna dikkati çekici Hollandalı firma yetkilisi Mark Hoogendoorn bile şöyle konuştu:

“Kuma yerine projeyi gerçekleştirmeyi dört gözle bekliyoruz. Hem lokasyon hem kuyunun kâin olması ve abuhava özellikleri, bizim açımızdan son aşama kızıl. Projeyi gerçekleştirmek amacıyla çokça heyecanlıyız. Hollanda’birlikte hakeza bire bir kuyu namevcut. Hollanda’daki bir nice müstahsil de Türkiye’nin erbap olduğu bu değerleri kıskanıyor. Hollanda’üstelik tamamıyla katıksız gaza bağımlıyız, ser üretiminde birlikte anca. Şark Avrupa’daki enerji sorunlardan çokça çetin şekilde etkileniyoruz. Burada sizin emeksiz enerjiniz var.”

Share: