Nuh’un Gemisi’ne ilgilendiren olduğuna inanılan alandan alınan numuneler İTÜ’de incelenecek

İstanbul Maharet Üniversitesinden (İTÜ) tıpkı kol öğretim üyesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) işbirliğiyle Ağrı’birlikte Nuh’un Gemisi’ne ilgili kalıntıların olduğuna inanılan alanda ilmî düzentileme başlattı.

Harita Yüzbaşı İlhan Durupınar, 1959 yılında Harita Genel Komutanlığında havza haritalarını ihdas etmek için çekicilik fotoğrafları üstünde say yaparken, Balkı Dağı’nın Telçeker köyü essah mevcut ve Nuh’un Gemisi’hangi ait kalıntıların olduğuna inanılan alanı keşfetti.

Her sene dünyanın dört bir yanından haddinden fazla sayıda kişinin mülakat ettiği, fen insanlarının hakkında yüzlerce makale ve kitap yazdığı alanla ilişik İstanbul Maharet Üniversitesi ile İbrahim Çeçen Üniversitesi beyninde tıpkısı müddet önce imzalanan “Akademik İşbirliği Protokolü” kapsamında araştırma çalışmasına başlandı.

Bu kapsamda İTÜ Rektör Yardımcısı ve Eroin Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kumral, Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güvenli Çiftçi, Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Karaman, Jeofizik Mühendisliği tedris üyeleri Doç. Dr. Tuna Eken ve Doç. Dr. Şener Özdamar, Avrasya Düz Bilimleri Enstitüsünden Doç. Dr. Bülent Arıkan ve Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Muhittin Karaman’dan oluşan öğretim üyesi grubu Balkı’ya geldi.

İTÜ’den akademisyenler ile AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya, AİÇÜ’üstelik işyar akademisyenler ve IC İbrahim Çeçen Holding Umumi Müdürü Meral Dinçer, Valilik koordinesinde, iki üniversitenin işbirliği ve IC Ana Ortaklık’in destekleriyle hayata geçirilecek araştırma projesinin evvel adımı için bölgeyi konuşma etti.

Alandan alınan numuneler laboratuvarda incelenecek

Doğubayazıt’ın Telçeker köyü sınırlarındaki alanda araştırmalar yapıp bölgenin toprak ve taş yapısıyla ilgilendiren kâh numuneler düzlük akademisyenler, laboratuvar incelemelerinin arkası sıra projenin nöbet haritasını hazırlayacak.

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kumral, AA muhabirine, iki üniversite arasında yapılan işbirliği kapsamında, kentin turizmi açısından eke bire bir potansiyeli olan Nuh’un Gemisi ile ait projenin hayata geçirilmesi kararı alındığını söyledi.

Projenin dolay araştırmalarını yaptıklarını tabir fail Kumral, şöyle konuştu.

“Burayı elan teferruatlı bakmak gerekiyor. Civar araştırı neticesinde öncelikle geçmiş bulgularımızı araştıracağız. Daha sonradan dahi bu bulgularımız neticesinde projemizin geliştirilmesine ve hangi zümre tıpkı araştırma ve formül uygulanmasına karar vereceğiz. Kış sonrası havaların ısınmaya başlamasıyla yine Ağrı’yı mülakat ederek çalışmanın detaylandırılmasına ve sonuçlandırılmasına mücahede edeceğiz. Umarım bol evet. Hem ülkemiz hem Veca’mız hem dahi acun turizmine da hizmet edecek bire bir çalışma neticelendireceğimizi beklenti ediyorum.”

“Sefine şeklindeki içtima örneklendirilmesi yapıldı”

Kumral, alanda yaptıkları çalışmalardan bahsederek, “Ekiplerimiz sınırlı noktalarda ayrıldılar. 3 boyutlu numunelendirmeler yapıldı. Sefine şeklinde tıpkı hat var. O şeklin yukarıdan aşağıya doğru örneklendirilmesi yapıldı. Bölge ağız ağıza gezildi. Jeoarkeolojik mücahede yapan hocamız tarafından dahi bölgeden gâh bulgular ortaya kondu. Ufki yönde üstelik örneklemeler yapıldı. Bu örneklemelerin öncelikle mineralojik adına ve jeokimyasal kendisine incelemesi yapılacak, ‘bu yapının içre herhangi bir organik özellik var mı, namevcut mu veya hoşur özge ortamlardan farklı mı, değil mi, genel jeolojik bina ve jeokimyasından farklı mı, değil mi?’ onlara bakılacak.” diyerek konuştu.

Çok makro bir düzentileme yapacaklarını belirten Kumral, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Avrasya Düz Bilimleri Enstitüsünden Doç. Dr. Bülent Arıkan ise Veca ve çevresinde kazı bilimi namına elan fazla çalışılması gerektiğini tabir ederek, “Benim kendi eksperlik alanım olan meydan bilimleri ve arkeolojinin kesişimi olan jeoarkeoloji alanında birlikte özellikle andıran çevrede bulunabilecek olan hars enformasyonlarına baktık ve araştırdık. Kol üyelerimizle burada bazı değerlendirmelerde bulunduk. Projemizin ati safhaları amacıyla alelhusus disiplinler arası yöntemlerle çalışılabilecek alanları tayin ettik. Bu disiplinler arası çalışmanın içine girecek olan düzentileme kolları ve bilim dallarını kararlaştırdık.” dedi.

AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya üstelik projenin çokça önemli olduğunu ve İstanbul Beceri Üniversitesinin bu alanda ülkenin bildirme bereketli üniversiteleri arasında yer aldığını söyledi.

Alanında ehlivukuf akademisyenlerle sahada mücahede yaptıklarını anlatan Kayaç, “Kurmuş olduğumuz bu proje ekibi bilimsel donanımı olan akademisyenlerden oluşmaktadır. Hocalarımız alandan numuneler aldı. Bu numuneler İTÜ’nün laboratuvarlarında değerlendirilecek ve önümüzdeki süre içerisinde dahi yapılması gerekenler proje şeklinde ortaya konulacak.” ifadelerini kullandı.

IC Holding Genel Müdürü Meral Dinçer da İbrahim Çeçen Vakfı adına bilimsel çalışmalara çok önem ve destek verdiklerini, çokça büyük ve teferruatlı soluklu projenin evvel adımını atmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Share: