O zehir hatıralar Eskişehir’de da unutulmadı

17 Ağustos 1999 Azmak Depremi’nin acıları tazeleyen 23. yıl dönümünde, Eskişehir’bile 33 kişiye çukur olan yıkılan binanın çalışkan şahitleri, görüngü haset yaşadıklarını ve gördüklerini anlattı.

Türkiye tarihindeki arz şişman sarsıntı namına hafızalara kazınan 17 Ağustos 1999 Bataklık Depremi’nin üzerinden kestirmece çeğrek çağ geçmesine karşın acılar sürüyor. Çevresinde mevcut bir nice ilde hissedilen ve yıkıma faktör olan depremde resmi verilere bakarak 17 bin 480 birey hayatını kaybetti, 23 bin 781 sevimli yaralandı. Depremin hissedildiği ve tıpkı binanın yıkıldığı Eskişehir’de birlikte 33 can hayatını kaybetti. Sivrihisar Caddesi’nde bulunan 5 kıvrım Tarhan Apartmanı, Gölcük merkezli depremde yıkıldı.

“O çevrim çok telaşlıydı”

1955’ten beri caddede esnaf olan Şemsettin Doğan, yıkımın olduğu haset anlattı. “O gün çok telaşlıydı” diye bir heyecanı ve stresi cıvıl cıvıl Doğan, yaşadıklarını ve gördüklerini “1999’de ilçe olduğundan aynı köşede esnaflık yapıyordum. Kaymakamlık olduğunu evdeyken duyduk. Hemencecik koşup geldik. Apartmanın olduğu gibi çöktüğünü gördük. Yıpranmamış Mahalle Muhtarı Muzaffer Taşyürek vardı orada. Allah rahmet eylesin, gerileme altında kalarak ahiret yolculuğu etti. O çağ haddinden fazla telaşlıydı. Haddinden Fazla öz gördük o devir. İnsan üzülüyor bağımlı. Apartman sodyum klorür buz olup yere büyüklüğünde inmişti. en üst kattaki bir ocak olduğu gibi esen imdi. Onun yanındaki ocak birlikte Yıpranmamış Muhtar vardı, son etti. O zamanlar olayın şokundaydık. Temel caddedeki trafik kesildi. Bu köşeden gidiş geliş devam etti. O zamanın uray başkanları takkadak geldi. İçerde kalanları kurtarmaya çalıştık. Unutamadığımız tesadüf kurtulanlar üstelik var, düzgün ölen üstelik var. Onlara haddinden fazla üzüldük” sözleriyle anlattı.

“Cemi çığlıkları tığ duymuştuk”

Gölcük Depremi’nin etkisiyle yıkılan Tarhan Apartmanı’nın tamam karşısında oturan ve 1989’dan beri caddede esnaf olan Sezgin Köse ise, fenomen namına önce gelenlerden birisi. Enkazdan bir arkadaşlarını çıkarttıklarını ve keder mahmul çığlıkları duydukların söyleyen Köse, yaşananları ve gördüklerini şu şekilde dile getirdi:

“O anki uzanım adeta tıpkı felaketti. Seçkin yan toz dumandı. Değme kriz tıpkısı yerlere yayılmıştı. Yıkılan binanın bilcümle karşısında oturuyordum. O yüzden evvel gelenlerden birisi benim. Caddenin alın tarafına binanın çatısı uçmuştu. O çatıdan ayrımsız arkadaşımızı enkazdan çıkardık. Ardından düzenlilik ekiplerinin gelmesiyle biz bölgeden ayrıldık. Onlar insanları kurtarmaya bitmeme ettiler. Fakat birlik çığlıkları tığ duymuştuk. Asla unutulacak aynı fenomen değil. Gelişigüzel ant aklımızda kayran almaya bitmeme ediyor. Bu caddelerde yürüdüğümüz zamanlar, bilcümle o olay aklımıza geliyor, anımsıyoruz o günleri.” – ESKİŞEHİR

Share: