“Ocak Diş Hekimliği” uygulaması uçucu illerden Karabük’te başladı

Sağlık Bakanlığınca, çocuklar üzere yardımcı ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla pilot illerden Karabük’te “Karı Dişçilik” uygulaması başlatıldı.

İl Keyif Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, Bakanlığın 2023’te talih genelinde hayata geçirmeyi planladığı uygulamanın, tayyareci el seçilen Eskişehir ve Kırşehir ile Karabük’te başladığı bildirildi.

Uygulama karşı vukuf verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uygulama ilimizde kestirmece 28 bin çocuğumuzu kapsayacak şekilde planlandı. İlk etapta toprak genelinde 9 diş hekimimiz aile diş hekimi adına fariza yapacaklar. Uygulama kapsamında ilimizdeki 2-12 yaş aralığındaki değme çocuğa tıpkısı eş dişçi tanımlandı. Vatandaşlarımız çocuklarının eş diş hekimlerini e-Bilek Damarı ve MHRS profilleri üzerinden öğrenebilirler. Önümüzdeki günlerde MHRS üzerinden termin oluşturarak karı diş hekimini müzakere edebilir; bu konuşma sonrası çocuklarının e-Bilek Damarı profili üzerinden batıl risk analizi sonucu, izlem periyodu ve yapılan koruyucu kavşak ve diş sağlığı uygulamaları ile ilişkin bilgilere ulaşabilirler.”

Açıklamada, bireye has yardımcı uygulamaların temel olacağı familya diş hekimliği sisteminde, çocuklara munsap ve diş bakımı eğitimi vermeyi, beslenme alışkanlıklarını tayin ederek önerilerde bulunmayı, florürlü diş macunu ile dişlerini ahenkli olarak fırçalamalarını sağlamayı ve periyodik adına apotr ve inhibitör tedavilerin uygulanmasının amaçlandığı ifade edildi.

Share: