Okulda öğrendikleri bilgileri “Tarihe Açılan Odalar”dahi pekiştiriyorlar

Zonguldak’ta öğrenciler, zaman derslerinde edindikleri bilgileri Deneyimsizlik Merkezinde oluşturulan “Tarihe Açılan Odalar”birlikte görsellerle takviye imkanı buluyor.

Kentte gençlerin toplumsal, kültürel ve kişisel gelişimlerine yardım temin etmek amacıyla Cahillik ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel koordinesinde “Tarihe Açılan Odalar” projesi başlatıldı.

Proje kapsamında Gençlik Merkezinde Malazgirt Zaferi, İstanbul’un Fethi, Çanakkale Savaşı, Halas Savaşı ve önce Meclisin anlatıldığı odalar tasarım edildi.

Müze haline getirilen bu odalara gelen öğrenciler, “tarihin seyrini muhavvil” alp Seyit Onbaşı’nın heyetiyle mermisini sırtladığı görselin yanında mankenlere giydirilen dönemin kıyafetlerini, siper ve çerge kadar değişik görselleri müşahede imkanı buluyor.

Derste öğrendikleri bilgileri burada görsellerle pekiştirme imkanı bulan öğrencilere, patırtılı ve çırağ efektleriyle sübvanse odalarda videoteyp izletiliyor, toyluk liderleri aracılığıyla tarihi dönemlere ilgilendiren bilgiler veriliyor.

Odaları sırayla gezdikten sonra Türk devletlerinin ulu ve ince ömürlü olduğunu simgeleyen çınar ağacının bulunduğu final odasında his ve düşüncelerini paylaşan öğrenciler, alandan yokuş yaparken 16 Türk devletinin isimlerini, tarihlerini ve bayraklarını öğreniyor.

“Buradan çıktıklarında duygulandıklarına tanık oluyoruz”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Yüksel, AA muhabirine, projenin çoluk çocuk marifetiyle büyük bandaj gördüğünü söyledi.

Tarihi gençlere anlatabilecek, onların sosyal işler içerisinde olabilecekleri bir düz fotoğraflamak istediklerini tamlayan Yüksel, “Tarihe Açılan Odalar ismiyle özlük geçmişimizde, tarihimizde şanlı noktaların olduğu konuları benzeri müze ve oyun şeklinde, onların bile eğitim alabilecekleri şekilde düzenleme gerçekleştirdik.” dedi.

Yüksel, odaların gençlerin yetişek alacakları ve evire çevire geçenek geçirecekleri tıpkı alan olduğunu tabir ederek, şunları kaydetti:

“Gençlerimiz buraya dokunaklı şekilde geliyor. Sunma balaban paydaşlarımız üniversitemiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz. Koordine şeklinde çalışıyoruz. Gelişigüzel devir burada banko gençlerimiz bulunuyor. Görsel olarak öğrenme benzeri zamanda onlara şişman yarar sağlıyor. Gençlerimize bunları yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Çalışmanın kent namına birlikte bir kazanım olduğunu aktaran Yüksel, gençlik merkezleri içerisinde ülkede böyle benzeri örneğin olmadığını anlattı.

“Derste anlatılanları burada görmemiz akılda henüz kalımlı olmasını sağlıyor”

Deneyimsizlik Merkezinde gönüllü liderlik fail Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencisi Kübra Üstünyel de gençleri tarihi noktada haberdar etmek üzere odaları yaptıklarını belirterek, “Öğrenciler önce geldikleri zaman şaşırıyor. Henüz sonra seslendirmenin bile verdiği o can bağla alay malay o dönemleri yaşadıklarını hissediyoruz. Buradan çıktıklarında duygulandıklarına tanık oluyoruz.” dedi.

Lise öğrencisi Hilal Eyioğlu birlikte odaları çokça beğendiğini dile getirerek, “Derste anlatılanları burada üstelik görmemiz akılda henüz mihman olmasını sağlıyor. Çok hoştu, bu kadar fena hâlde beklemiyordum. İçindeymişim kadar hissettim. Herkesin burayı görmesi geçişsiz.” şeklinde konuştu.

Share: