Ömer Fethi Gürer: “‘Namevcut’ Demekle Mesail Bulunmayan Olmuyor. Onlarca Vatandaşımız Yardıma Kadın Durumda”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’da esnaf ve vatandaş ziyaretlerinde edindiği izlenimlerle ilişkin “‘Yok’ demekle sorunlar bulunmayan olmuyor. Onlarca vatandaşımız yardıma muhtaç duruma gelmiş. Maddi destek istiyorlar. Çocukların okula aç gittiği ayrımsız döneme kâin iktidarın kusurlu politikaları ile erdik. Sâdır o ki sorunları fora etmek değil matlup ile ters yüz emreylemek çabası içindeler. Vatandaşın gündemi geçim derdi. Mutfakta tencere kaynamıyor. Ailelerde tamlık efrat gelişim bulup işlemek amacıyla çabalıyor. Seçkin barışma sorunlu” dedi.

CHP Niğde Saylav Gürer, Niğde’nin Bor ilçesinde esnafı mülakat etti, vatandaşlarla tıpkı araya geldi. Ziyaretlerinde edindiği izlenimine ait mukayyet izah yapan Gürer, şunları kaydetti:

“BİR DAKIKA EVVEL SEÇİMİ İSTEYEN ÇOKÇA”

“Vatandaşta okkalı benzeri karamsarlık var. Ati kaygılarının seçkin ziyaretimde arttığına şahitlik ediyorum. Çok sayıda gelişim durumunda üstelik kiralık yazılarına rastladım. Esnaf vadeli kurum yapamadığını, satabildiği ürünü rafta bulundurduğunu ifade ediyor. Vatandaş alım gücü kalmayınca işler çok daralmış. Tıpkısı etçi, ‘Diğer ürünlerde eşit artışına bakarak orantısal adına arz çakaralmaz sayılacak azık ten amma yurttaş fiyata da bakmıyor. Efsanevi besiciliği eden yemden muhit maliyet artınca katmerli tıpkısı sözleşme oluştu. Bu nedenle cilt fiyat artışı düşük kaldı. Ona karşın vatandaş et almakta çekinti ediyor. Ekmeği bulan şükrediyor’ diye niteleyerek piyasada oluşan durumu özetledi. Mütekait 3 bin liralık ile mutabık olmak zorunda, evi icar ise emekli boğazından kısıp yaşamaya çalışıyor. Benzeri an evvel seçimi talip çokça. Vatandaşın gündemi sözleşme ve intihap. Açıktan aksülamel vermeye korkan kesimler da sandık özellikle ayrımsız gelsin diyorlar. Sokağın dili anketleri yerle bire bir edecek ve iktidar beklediğinden de büyük aynı kayıp sonuçla gidecek görülüyor.”

Gürer, açar koca galerisinde esbak yıllardaki canlılığın durduğunu ve satışlarda durağanlık oluştuğunu galeri sahiplerinden dinlediğini belirtti. Gürer ayrıca, vezneci kredilerinde birlikte daralmanın sektörde işleri sıkıntıya soktuğunu ve vatandaşın önceliğinin uyuşma olduğunu bile kaydetti.

Kahvehane sahiplerinin, kahvehanelerde eski alıcı canlılığın kalmadığını belirttiklerini nâkil Gürer, “Vatandaş içeceği çayın ücretini hesaplar duruma düşürüldü” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR SÖZCÜLERİ ENFLASYONU NE KADAR DÜŞÜK GÖSTERMEYE ÇALIŞSALAR DA BİZ YAŞADIĞIMIZ GERÇEĞE BAKARIZ”

Fırın sahiplerinin, fırınların ürettiği ekmek sayısındaki düşüş ve üretilen ekmeklerin 100 gram olduğunu söylediklerini tamlayan Gürer, “Çok sayıda hemşehrimi de ziyaretlerinde dinledim. Asıl gıda ürünlerinde artıştan dert yandılar. Peynirin üstelik yanına varamaz olduk. Ark ekmekle güzeşte günlere erdik. Televizyonlarda erk sözcüleri enflasyonu hangi büyüklüğünde bağan göstermeye çalışsalar bile biz yaşadığımız gerçeğe bakarız” dedi.

“ÇOCUKLARIN OKULA HARIS GİTTİĞİ BİR DÖNEME KÂIN İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE ERDİK”

Gürer serencam kendisine şunları kaydetti:

“Alanda gördüğümüz durumu Bütçe ve Traksiyon Komisyonu’nda ve bütçe, Sedir Genel Kurulu’na geldiğinde bakanlara anlatmaya devam edeceğiz. ‘Yok’ demekle mesail bulunmayan olmuyor. Onlarca vatandaşımız yardıma muhtaç duruma gelmiş. Maddi bindi istiyorlar. Çocukların okula aç gittiği ayrımsız döneme kâin iktidarın hatalı politikaları ile erdik. Sâdır o ki sorunları fora etmek değil matlup ile ters yüzü emretmek çabası içindeler. Vatandaşın gündemi geçim sıkıntısı. Mutfakta tencere kaynamıyor. Ailelerde umum bireyler hisse senedi bulup hizmet etmek amacıyla çabalıyor. Değme kavil düğümlü. Esnaf sattığı ürünü tıpkısı fiyatla yerine koyamadığı kadar başlarken aldığı ürünü taksitle satarak ayakta durmaya çalışıyor. İşyerleri çoğunda lambalar yanmıyor. akşam karanlığı ile hisse senedi yerleri faaliyette bulunmaya çalışıyor. Aynı kesimin geliri artarken halkın açık kesimi giderek yoksullaşıyor.”

Share: