Ömer Fethi Gürer’den Bakan Kasapoğlu’na: “Sizden Ilk Olanları Heyetiyle Bulunmayan Saydınız”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, “Yirmi sene geçmiş maalesef dokuz canlı çokça şaibe vardı. Sporda kasılma yoktu, imkan yoktu, çalıştırıcı yoktu” diyen Spor ve Toyluk Bakanı Mehmet Kasapoğlu’na, “Sizden önce olanları top namevcut saydınız. Cumhuriyet’in önce yıllarından bu yana kamu kuruluşlarının sportif faaliyetlerinden ihtimal uyanık değilsiniz amma o yıllarda herhangi bir okulda basketbol ve uçan top sahaları ve ilkin güreş alanlarında sportif başarıları oluşturan altyapı vardı. O süreçlere geçersizlik ediyorsunuz, yok sayıyorsunuz” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda geçmiş Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Komisyon’bile yaptığı sunumda, “Yirmi yıl önce maatteessüf kip haddinden fazla şaibe vardı. Sporda üretim yoktu, imkan yoktu, antrenör yoktu. Yeteri büyüklüğünde, bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları, it canlı çok vilayetimizde tıpkı ayak topu bütünü da çokça değerliydi. Arsıulusal başarı üzere sporcu çıkaramıyorduk. Branşlarda ülkemizi kaşkariko edecek sporcu bulamıyorduk” dedi.

Komisyon’da bayram alan CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Bakan Kasapoğlu’nun bu sözlerine reaksiyon göstererek şunları söyledi:

“KÖYLERE KADAR İNEN EROIN BELASININ GENÇLERİ NASIL SARMALADIĞINDAN BİLGİNİZ BULUNMAYAN MU”

“Sayın Icra Vekili, süremiz tutkun, o nedenle sizin bire bir saatlik sunumunuzu bir tane yegâne irdeleme olanağımız namevcut. Sizin anlattığınız deneyimsizlik ile bizim alanlarda, köyde, kasabada görüştüğümüz gençlik arasında dağlar kadar ayırt var. Sayın Icra Vekili, üniversitelerin yaygınlaştığını anlattığınızda, o üniversiteden çıkışlı 2 milyona mail gencin işsizliğine hiç değinmediniz. O gençlerin durumu size yansımıyor mu? Çoluk Çocuk elverişsiz dışında hareket arıyor, yavru işçiliği almış başını gidiyor. Yavru yaşında gitmek zorunda kaldığı süreçte hisse senedi cinayetlerinde yitirilen gençlerden haberli değil misiniz? ya dahi özellik bağımlılığıyla köylere kadar nazil esrar belasının gençleri elbet sarmaladığından bilginiz bulunmayan mu?

“1999-2000 SEZONUNDA ŞAMPİYONUN GALATASARAY OLDUĞUNDAN ÜSTELIK MI HABERİNİZ BULUNMAYAN”

Sayın Nazır, ‘Yirmi yıl önceki maatteessüf sağlam çokça eksiklik vardı. Sporda üretim yoktu, imkan yoktu, antrenör yoktu. Yeteri kadar, bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları, dokuz canlı çokça vilayetimizde tıpkı ayak topu topu bile çokça değerliydi. Uluslararası sükse için sporcu çıkaramıyorduk. Branşlarda ülkemizi katakulli edecek sporcu bulamıyorduk’ dediniz. Sizden evvel olanları bütünüyle yok saydınız. Cumhuriyet’in önceki yıllarından bu yana amme kuruluşlarının sportif faaliyetlerinden ihtimal malumattar değilsiniz amma o yıllarda rastgele okulda basketbol ve uçan top sahaları ve başta güreş alanlarında sportif başarıları oluşturan altyapı vardı. O süreçlere hükümsüzlük ediyorsunuz, namevcut sayıyorsunuz. Gazanfer Bilgili, Yaşar Doğu, Ahmet Ferasetli, Mahmut Atalay, Mehmet Yurdadön, Ege Şanslı, Mehmet Dikici, Fert Bartu, Şükrü Gülesin, Dayanabilen Oktay, Lefter, Çap Sandal, Cemal Kamacı, Erman Kunter, Nasuh Mahruki’nin ki olduğunu hiç mi duymadınız? Ülkemiz spor tarihinden bu büyüklüğünde mı uzaksınız? Dağcılıktan tenise, güreşten maratona, basketboldan futbola efsane olmuş onlarca ölümlü vardı. O yıllarda büyüklük nüfusu bugünün üstelik yarısı kadardı. Sayın Vekil, ‘Yirmi yıl geçmiş maalesef stabil çok kusur vardı. Sporda kasılma yoktu, imkan yoktu, çalıştırıcı yoktu yeteri büyüklüğünde’ diyorsunuz birlikte UEFA Kupası’nın 1999-2000 sezonunda şampiyonun Galatasaray olduğundan üstelik mı haberiniz bulunmayan?

“O KADAR TESİS VAR ÜSTELIK SEBEP BU BAŞARILAR ARASINDA YOK”

Sayın Icra Vekili, sizden geçmiş tıpkı ayak topu takımının neredeyse cümlesi evcil oyunculardan oluşuyordu. Sizin döneminizde ise 8 ecnebi futbolcuyla takımlarımız sahaya çıkıyor. Bütünü domestik ve milli olan oyunculardan oluşan takımımız birlikte hangi efsus ki bulunmayan. Süper Lig’birlikte ve 1. Lig’üstelik 300’ün üzerinde ecnebi topçu oynadığı üzere Milli Takım’a üstelik Avrupa’dan yetiştirilen gençler gelip tümden oynuyor, ülkemizde 84 milyondan Milli Takım’de oynayacak aktör birlikte bulamıyorsunuz. O büyüklüğünde kasılma var da bozukluk bu başarılar beyninde bulunmayan?

“NİĞDE NAMINA, MAHALLEDEN VAZGEÇTİK, 5 BİN KİŞİLİK STADIMIZI YIKTINIZ”

Sayın Bakan, ’81 ilde köylere büyüklüğünde, mahallelere büyüklüğünde spor tesisleri var’ dediniz. Niğde olarak, mahalleden vazgeçtik, 5 bin yabanlık stadımızı yıktınız. Belki yapılış tarihini bilmeyebilirsiniz, 1970 yılında 5 Küçük Ay Stadyumu düz yazı edilmiş, 1987 yılında genişletilmişti. Siz, yıkıp, ‘Beş beniz günde yapacağız’ dediniz. 7 bin yabanlık yapacağınız stadı, 500 zaman bitti baştan eksiltme ettiniz. Size tıpkısı soru önergesi verdim, önergede diyorsunuz kim ‘İnşaat devam ediyor’. Altında imzanız var. İnşaattan vazgeçtik, temeli dahi atılmadı, 500 periyot geçti.

“NİĞDE’DE SPOR SALONUNU YIKTINIZ, FAKAT YENİSİ BİR YILDIR YAPILMADI”

Aç Niğde Rum Spor stadsız kaldı, ligden düştü. Bor ilçesinde bireşimli yüzeyli atletizm pisti, açıkça ve vabeste kort ve sentetik çim yüzeyli futbol sahası ve çokça amaçlı inşa spor salonunun yapılacağı açıklandıktan bu yana aynı yıl geçti, bu konuda tıpkı adım atılmadı. Niğde’da spor salonunu yıktınız, fakat yenisi benzeri yıldır yapılmadı. Aynı dahi spor kulüplerine yardımdan bayram ediyorsunuz. Niğde Küçük Asya Kulübü’nü görüşme ettim. Bırakın yardımı, antrenmanda meşrubat akarsu üzere müzahir arıyorlar. Engelliler Spor Takımı farklı illere gittiğinde konaklamalarını tığ karşılıyoruz. Bunun kabilinden toy takımlara üstelik Anadolu’nun hevesli takımlarına üstelik ehliyetli desteği vermiyorsunuz.”

Share: