Ömer Fethi Gürer’den “Fikirli Traktör” Sorusuna Cevap Vermeyen Bakan Kirişci’ye: “Projenin Başarısız mı Olduğu Sorusunu Akıllara Getiriyor”

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Ekincilik Itimat Kooperatifi iştiraki TARNET’in drone ve çokbilmiş traktör sistemi projesine ne kadar harcandığı, akil traktörün ne tarihte satışa sunulacağına” ilişik soru önergesine “Şirketlerimizden ‘halka açıklık’ statüsünde bulunanlar Anamal Piyasası mevzuatı çerçevesinde faaliyetleri ile ilgilendiren bilgileri Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (DERI) açıklamaktadır” yanıtını verdi. Kirişci’nin projeyle ait bilgelik vermekten kaçındığını tamlayan Gürer, “Icra Vekili bu düzentileme var evet bile namevcut demediği kadar yapılan giderleri de belirtmemesi projenin sıfır mı olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Yararlı ayrımsız proje ise sebep hikmet verilmiyor?” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Gürer, Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle tıpkısı istifham önergesi vermiş, “Ekincilik Güven Kooperatifi iştiraki olan TARNET’in drone ve fikirli traktör sistemi projesi ne aşamadadır? Proje amacıyla hangi kadar masraf yapılmıştır? Bütün proje gideri ne olacaktır? Akıllı traktör hangi tarihte satışa sunulacaktır?” sorularını yöneltmişti.

Gürer, Kirişci’nin soru önergesine verdiği yanıtla ait izah yaptı. Açıklamaya bakarak; Kirişci, şu yanıtı verdi:

“‘HALKA AÇIKLIK’ STATÜSÜNDEKİ ŞİRKETLERİN FAALİYETLERİNE İLİŞKİN BİLGİLERİ TEN AÇIKLAMAKTADIR”

” Türkiye’nin zirai güven ve girdi lideri, çiftçilerin sosyoekonomik güvencesi yerinde olan Ekincilik Itimat Kooperatifleri bugün, Eşkal Birliği’ne sınırlanmış 17 Bölge Birliği, bin 615 Kooperatifi, 204 Bakım Bürosu, 19 Şirketi, tahminî 13 bin çalışanı ve 800 bin ortağı ile Türkiye’nin yeryüzü iri çiftçi kuruluşudur.

Türkiye Ekincilik Emniyet Kooperatiflerinin iştirakleri, Türk Tecim Kanunu hükümleri çerçevesinde müesses olup, faaliyetlerini tıpkı şekilde Kanun ve mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütmektedir. Şirketlerimizden ‘Halka Açıklık’ statüsünde bulunanlar Resülmal Piyasası mevzuatı çerçevesinde faaliyetleri ile ilişkin bilgileri Kamuyu Işıklandırma Platformu’nda (KAP) açıklamaktadır.”

GÜRER: YARARLI BİR PROJE İSE SEBEP BİLGİ VERİLMİYOR?

Kirişci’nin proje için hikmet vermekten kaçındığını belirten Gürer, Teknolojiden Mesul Genel Müdürlüğün 2021 yılında “‘Beyinli Traktör Sistemi’ dediğimiz bire bir bilgisayarlı tablet sistemidir. Bu sistem ikisi tümleşik çalışarak tarlamızı mürettep bitkilerin bildirme akıllıca şekilde ve yazık payı olmaksızın hazırlanmasına ve ilaçlamanın üstelik ilaçların üst üste binmesini engelleyecek şekilde yapılmasına imkan veriyor. Zımnında çiftçimiz, bu anlamda enerjiden, işgücünden ve zamandan kaynaklı maliyetlerde artırım ediyor. Fikirli Traktör Sistemi şu anda tutarlılık seviyesine ulaştı. Sınav sürecinin peşi sıra geçenlerde Ekincilik Güven Kooperatiflerinin 2 bin bakım noktasında bu teknolojik ürünlerimizi çiftçilerimizle buluşturacağız” açıklamasını yaptığını anımsattı. Gürer, şöyle bitmeme etti:

“Aradan tıpkı yıldan aşkın zaman geçti. Bakan bu emek var evet bile yok demediği kadar yapılan giderleri birlikte belirtmemesi projenin sıfır mı olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Yararlı aynı proje ise hastalık vukuf verilmiyor?”

Share: