Oran Bahçeli: “1923’ün rövanşını 2023’te kabul etmek üzere aldangıç kuruyorlar” (1)

MHP Umumi Başkanı Mehabet Bahçesi, dış güçlerin 1923’ün rövanşını 2023’te ahzetmek için tuzak kurmaya devam ettiklerini söyledi.

MHP Umumi Başkanı Şevket Bahçesi “2023’e akla yatkın: Namzet Belli Karar Net” mitinglerinin ilkini Cumhuriyetin temellerinin atıldığı site olan Sivas’ta gerçekleştirdi. Miting haset adına Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümünü seçen Bahçeli, tarihi Sivas Kent Meydanında neşeli tıpkı topluluğa hitap etti.

Bahçeli, 103 sene eski adıma benzer benzeri hamle attıklarını belirterek, “4 Ilkgüz 1919’birlikte lacerem Cumhuriyetin geçmiş adımı bu vilayetimizde atılmışsa tığ dahi eş ayrımsız etap atıyor, bu defa bile Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne makul yürüyoruz. Yürüdükçe korkakları ürkütüyoruz. Yürüdükçe hainleri titretiyoruz. Arkamızda Cumhuriyetin asırlık birikimi yanımızda cumhurun korkusuz iradesi önümüzde şehitlerimizin kahramanlığı üzerimizde, Cenabı Allah’ın benzersiz himayesi gönlümüzde kardeşliğin emsalsiz hikmeti gecemiz Türkiye, gündüzümüz Türkiye, güvencemiz ise iri Türk milletidir. Tüm 103 sene geçmiş bugün toplanan ve Milli Savaş’nin kez haritasını çizen Sivas Kongresi ruhu ile Cumhuriyetimizin 100. sene dönümüne ulaşmanın azmindeyiz. Milli Savaş kahramanları cemaziyelevvel başarmıştı. Ayrımsız zihin ile tıpkı izden giderek tığ bile başaracağız. On Paralık kimse fıtrat değişti zannetmesin. Damarlarımızdan cari çağ esasen o kandır” dedi.

“Derdimiz azamet ve millettir”

Bahçeli parçalanmamış dertlerinin oran ve ulus olduğunu tabir yazar, “Yağmur ve saygıyla andığım Sivas’ın bağrında yetik el ozanımız Ihtilas Veysel ne diyordu. ‘Anlatamam derdimi ağrı olmaksızın insana, balkı çekmeyen balkı kıymetini bilmez.’ Hamd olsun derdimiz haşat değildir. Derdi veren Cenabıhak şifasını da verecektir. Ancak bizim veca ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve emir haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin doğacak hakkının müdafaasıdır” dedi.

“1923’ün rövanşını ahzetmek istiyorlar”

Bahçeli, 1923’te başaramayanların 1923’ün rövanşını 2023’te ahzetmek için tuzak kurmaya devam ettiklerinin altını çizip, “103 sene evvel Türk milletine yakasız mintan biçenlerin kalıntıları ayrımlı basamak ve maskelerle esasen karşımızdadır. Mandacılar tıpkı sefer elan harekete geçmiştir. Yabancıların esaretine ve ferman erliğine istem fail devşirmeler yeniden seferber olmuşlardır. Antlaşma değişse de baziçe aynıdır, senaryo aynıdır. Fakat alçaklığın şeklinde ve şemasında mübayenet olmamıştır. Zalimler ve hisse senedi birlikçileri 29 Ilk Teşrin 1923’te Cumhuriyetin ilanına engel olamadılar. Bağımsızlık ve özgürlük davamıza kan doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e büyüklüğünde bin aynı felaketi göğüsleyen, çilelerin göğsünden nurlu ıcığı cıcığı kabilinden doğan yurt ve millet sevgisine beis veremediler. Hangi yapsalar boştu, çünkü istiklal Türk milletinin kaderiydi. Geçmişten öğüt almamış olacaklar kim yeniden şanslarını deniyorlar. Bile taşeron namına bilindik isimleri kullanıyorlar. Anne manasından kopartılmış demokrasi, ünsiyet ve hürriyet kavramlarını, içtimai sağlık ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te ahzetmek amacıyla tuzak kuruyorlar. 103 yıl önce Sivas Kongresini iptal etmek için dubara kuranların mirasçıları kaos çıksın diye çırpınıyor” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: