Ordu’da 18 bin dekar atıl yerey üretime kazandırıldı

Kargaşa’de üreticilere sunulan destekler ile işsiz durumdaki arazilerin üretime kazandırılması amaçlanıyor. Şimdiye büyüklüğünde 18 bin dekar yer ekincilik arazisine dönüştürülürken, serencam destekler ile bu rakamın 20 bin dekara ulaşması hedefleniyor.

Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) çerçevesinde Mesudiye ilçesinde izlence düzenlendi. Bu çerçevede üreticilere 20 titrem buğday, 15 ton tritikale ve mera alanlarında otlatma baskısının azaltılması üzere 6 titrem Macar fiği tohumu dağıtımı yapıldı. Şimdiye kadar 18 bin dekar atıl arazinin üretime kazandırıldığı kentte, verilen son destekler ile 2 bin 500 dekar arazinin henüz üretime kazandırılması hedefleniyor.

“Üreticilerin, geçerli projelere ehil çıkması makro”

Zürriyet tevzi programına katılan İl Ekincilik ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmayan, fındık, kivi ve bal diyarı olarak aşina Ordu’da eser çeşitliliğini bırakmak ve aylak ekincilik arazilerini üretime vermek için icraat yürütüldüğünü söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı, DOKAP ve Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yaptıkları projeler ile şimdiye kadar 18 bin dekar etkisiz arazinin üretime kazandırıldığını kaydeden Yılmaz, “Henüz eski programlarda Mesudiye’birlikte ekincilik yapılabilecek alanlarda ekilmemiş vadi bırakmayacağımızı belirtmiştik. Bugün gine Bakanlığımız destekleri ile uygulamış olduğumuz Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) çerçevesinde 20 bin kilo buğday, 15 bin kilo tritikale ve otlak alanlarında otlatma baskısının azaltılması amacıyla 6 bin kilogram macar fiği tohumunun dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Dağıtımı yapılan bu tohumlar yardımıyla üreticilerimizin güzlük ilk teşrin yapması ile birlikte tahminî 2 bin 500 dekar daha işsiz araziyi tarıma kazandırmış olacağız. Bu sayede toplanmış bile 20 bin dekarın üstünde bir alanı üretime kazandırmış oluyoruz. Tabi burada üreticilerin bu projelere ilgi göstermesi, mevcut arazilerinde dağıtmış olduğumuz tohumlukları ekiyor olması ve uygulamış olduğumuz projelere erbap çıkması serencam basamak önemli. Eğer benzeri projeyi sahiplenen olmazsa, siz ne dağıtırsanız dağıtın sonuç alamazsınız” dedi.

Kentte ekilmedik yerey bırakılmaması hesabına gayret göstereceklerini rapor eden Yılmayan, “Bundan ahir süreçte dahi ekilip dikilmeye akıllıca olan gelişigüzel alanı grup dikmek yoluyla ilimiz ekonomisine, zımnında ülkemiz ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Dağıtılan tohumlar kullanılarak uygulanacak projelerin üreticilerimize alımlı çalımlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Program, proje dahilinde alınan tohumlukların dağıtımı ile serencam buldu. – CIVIL CIVIL

Share: