Ordu’da tembel arazilerde ekolojik ortam günâşık ve bamya üretildi

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde etkisiz arazilerde deneyim amaçlı dünya günâşık ve bamya üretildi.

Ordu Büyükşehir Belediyesinden yapılan mukayyet açıklamada, belediyenin uygulamaya koyduğu tarım projeleriyle vatandaşlara yeni dirimlik kaynakları oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığınca Mesudiye’üstelik aylak arazileri tarıma açmak ve kırsalda aktif vatandaşlara munzam dirimlik kaynakları tasarlamak için tecrübe amaçlı yağlık gün çiçeği ve bamya ekilerek kalburüstü son alındığı vurgulandı.

Açıklamada değerlendirmesine vadi verilen Ekincilik ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Mesudiye Belediyesi gelişim birliğinde fındık tarımının başka ilçelere bakarak elan birkaç yapıldığı Mesudiye’dahi nebati üretimin geliştirilmesi amacıyla bölgenin iklim ve yerey özelliklerine uygun olabilecek birçok zürriyet, fide ve fidan eser desteği sağlandığını aktardı.

Ultav, ilçede tarımsal ürün çeşitliliği üzere çalışmaların sürdüğünün de altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bu yıl ekimini gerçekleştirdiğimiz bamya ve günâşık birlikte bunlardan birisi. Gündöndü ve bamyanın Mesudiye’üstelik yetişebildiğini gördük. Bilindiği kabil çevre ayçiçeği ülkemiz üzere önemli bir ürün. İlimizde bire bir yağ fabrikasının bulunması bile gün çiçeği yetiştirilmesi için avantajlı bir durum. Ayrıca ayçiçeğinin erkek ve yapraklarının protein ve enerji değerinin faziletli olması yöredeki hayvancılığa bile katkı sağlayacaktır. Üretim ve pazarlama dengesinin oluşturulması halinde Mesudiye’üstelik ve ilimizin akıllıca koşullara erbap değişik yerlerinde günebakan yetiştiriciliğini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

Bamyanın bile vitamin ve mineral değerlerinden etraf muamele değerinin efdal tıpkı ürün olduğuna dikkati calip Ultav, Mesudiye’da makul alanlarda bamyanın bile ekimini artırmayı planladıklarını belirtti.

Share: